17 cze, 2015 przez

Czy nowa uchwała zrujnuje polski cyrk?


lwy w cyrku zalewskim

Lwy w cyrku zalewskim

Ostatnio słyszy się o tym, jak to zwierzaki z cyrku zaczynają znikać. Weźmy na ten przykład słonie z widowiska Ringling Bros, o którym pisaliśmy w marcu. Dzisiaj poznaliśmy projekt uchwały, której jednym z celów jest wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Projekt został złożony przez posłów PO pod batutą Pawła Suskiego. Możemy w nim przeczytać długi paragraf, gdzie wymieniane są powody takiej decyzji.

W cyrkach wykorzystywane są głównie zwierzęta, które w naturze występują
jako zwierzęta dzikie. Cyrki nie są w stanie zapewnić zwierzętom warunków
adekwatnych do ich potrzeb, m.in. kontaktu ze stadem, możliwości izolacji, kiedy tego potrzebują, pełnowymiarowych wybiegów, stymulacji psychiczno-ruchowej, poczucia bezpieczeństwa, możliwości samodzielnego zdobywania pożywienia przez dzikie zwierzęta i dostosowania diety do indywidualnych potrzeb.

Dalej posłowie kontynuują, szkicując stan polskiego cyrku.

W Polsce istnieje 17 cyrków, które wykorzystują w swoich przedstawieniach zwierzęta. Do największych należą: Cyrk Zalewski, Cyrk Korona, Cyrk Europa, Cyrk Arena, Cyrk Metropol. Ogólną liczbę zwierząt w cyrkach szacuje się na około 250-300 osobników. Przetrzymuje się w nich takie zwierzęta jak: słonie, lwy, tygrysy, wielbłądy, foki, lamy, zebry, krokodyle, fretki, konie, kozy, węże, warany, legwany, psy i byki.

Gdy uchwała zagłębia się w detale, przed naszymi oczami staje obraz nędzy, rozpaczy i zagłady. Posłowie wymieniają możliwe schorzenia zwierząt i nadużycia opiekunów.

W cyrkach zarówno zwierzęta dzikie, jak i udomowione dotyka szereg schorzeń. Począwszy od zaburzeń psychicznych, po urazy i choroby związane z tresurą i przyjmowaniem nienaturalnych postaw. Bardzo często u wszystkich gatunków obserwuje się stereotypie oraz problemy zdrowotne wywołane patologicznymi postawami i zaburzeniami w motoryce, takie jak stany zapalne stawów i przewlekłe urazy. Nauka sztuczek nie leżących w naturze dzikich zwierząt, wymaga często brutalnych metod tresury, w tym głodzenia. Zazwyczaj ma to miejsce, kiedy zwierzęta są jeszcze młode.
Podczas tresury wykorzystywane są haki, elektryczne pałki, łańcuchy
i pejcze, które mogą poważnie narażać zdrowie, a czasem nawet życie zwierząt.

Foki w cyrku Korona

Foki w cyrku Korona

Gdy pomyślę o tym, jak parę lat temu mówiło się o protestach przeciwko zwierzętom w cyrku, ciężko uwierzyć w to co czytam. Przecieram oczy, bo widzę że uchwała ta wychodzi w okresie przedwyborczym, więc raczej nie bez powodu. W tamtym czasie protestujący byli raczej widziani jako dziwacy. Zwracali uwagę na problem, którego „nie było”. Teraz ma za zadanie chwycić za serca wyborców.
W ostatniej części politycy tłumaczą swój pomysł działaniami, które podejrzeli w innych państwach.

Całkowity zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach obowiązuje w: Grecji, Boliwii, Chinach, Bośni i Hercegowinie, Brazylii i na Cyprze.
Zakaz wykorzystywania zwierząt dzikich wprowadziły: Finlandia, Austria, Szwecja, Chorwacja, Izrael, Peru, Singapur, Holandia, Węgry, Kostaryka, Belgia, Słowenia, Kolumbia, Paragwaj, a w 2015 r. zacznie on obowiązywać w Wielkiej Brytanii.

W Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Ekwadorze i na Węgrzech wprowadzono częściowe ograniczenia. Ponad 100 miast w Hiszpanii wprowadziło już lokalne zakazy oraz planowane jest wprowadzenie całkowitego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Katalonii. Podobnie postępują władze w poszczególnych miastach Irlandii, Kanady, Argentyny i Stanów Zjednoczonych.

Treść uchwały pozostawia sporo do życzenia. Na przykład nie jasne jest, czy zdaniem posłów w widowiskach mogą pracować zwierzęta domowe. Najmocniej ciśnie się jednak na usta, że taki krok prowadzi polski cyrk na mieliznę. Zwierzęta obecnie są głównym źródłem dochodu i największą atrakcją widowisk. Nic dziwnego, że oprócz nich polski cyrk nie ma wiele do zaoferowania.
To, jak występujące zwierzaki są traktowane, nadal jest tematem debat. Uchwała nie przewiduje kontroli jakości ich życia. Zamiast tego idzie szybką drogą zakazu. Czy to zabije polski cyrk, czy go wzmocni? Kto wie, może dla odmiany zatrudni jakichś dobrych artystów.

Cyrk Korona Akrobacje z pieskiem

Cyrk Korona Akrobacje z pieskiem

Ustawę można zobaczyć na stronie rządowej pod tym linkiem

Na naszym forum temat cyrku bez zwierząt jest cały czas aktualny. Warto wziąć udział w dyskusji tutaj.