12 sty, 2016 przez

Wrocław wita ESK hucznie i kuglarsko


To miasto już osiem lat szykuje się na tę okazję. Nie łatwo jest objąć rozumem ile różnych ciekawych rzeczy w nowej stolicy kultury się wydarzy. Wiemy, tylko, że największą z nich będzie, już w tym tygodniu, otwarcie ESK.

Liczby, które prezentuje nam prasa nieczęsto są widywane, nawet przy największych wydarzeniach kulturalnych. Grubo ponad tysiąc artystów pracuje nad otwarciem, które według organizatorów ma być największą imprezą w tym roku w kraju. Możecie przeczytać więcej w źródłach załączonych poniżej. Nas jednak najbardziej interesuje to, jak duża część pracy jest wykonywana przez naszych znajomych kuglarzy.

W piątek i sobotę (15-16 stycznia) o 17:00 zapłonie kultowa Wyspa Słodowa. Spektakl Płonąca Wyspa, odegrany przez teatry ognia: Avatar, Flagrantis, Azis Light przy współpracy z akrobatami Space Duo i Bessali i Cyrikiem, ma mieć coś z miejskich krasnali i Anonimowych Przechodniów. Co to dokładnie będzie jeszcze nie wiemy, ale mamy się spodziewać adekwatnej dawki płomieni i pirotechniki.

W niedzielę Wrocław ma ożywić parada, przedstawiana jako Pochód Duchów pod równie tajemniczą nazwą Przebudzenie.
Według oficjalnej strony wydarzenia pochód ten ma być największym dla Wrocławia jak dotąd. Innymi słowy jest najważniejszym punktem programu, który trzeba zobaczyć. Jednak nie da rady zrobić tego w całości aż nie dotrze do Rynku, jako że artyści mają ruszyć równocześnie z kilku miejsc i spotkać się dopiero na końcu trasy. Nad paradą pracują rzesze kuglarzy i podobnych artystów, którzy mają występować na dużych konstrukcjach sunących powoli ulicami. Każda ma reprezentować jednego z czterech duchów miasta i „mieć duszę” od obłażących ją artystów. Jeżeli nadal nie brzmi to zachęcająco, to polecam zobaczyć filmy z przygotowań.

Trasę pochodu, oraz masę innych informacji znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.
Ja już zaklepuję bilety do Wrocławia i szczerze nie mogę się doczekać, bo ciekawość aż rozpiera. Do zobaczenia we Wro!
Więcej na temat można poczytać o pooglądać tutaj:

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19441563,weekend-otwarcia-esk-2016-przebudzenie-czyli-pochod-duchow.html

http://www.wroclaw2016.pl/przebudzenie

http://www.wroclaw2016.pl/plonaca-wyspa-w-weekend-otwarcia-esk-2016

Zobacz wydarzenia w naszym kalendarzu