27 lip, 2012 przez

VII Festiwal Rytmu i Ognia FROG – program


frog_festiwal,VII FESTIWAL RYTMU I OGNIA
FROG 2012 w GDYNI
(9)10-12 sierpnia
Plac Grunwaldzki (Muszla koncertowa)

FROG jest jednym z najstarszych festiwalów ogniowych w Polsce. Co roku odwiedza nas śmietanka światowego fireshow i dziedzin pokrewnych. Do tej pory mieliśmy okazję gościć takich artystów jak: All Staffs, Antti Suniala, Magma Firetheatre, Flame Oz, Pa-li-tchi, LOOOOP, Yuta, Meghan Claire Pike, Wadada, Village Kollektiv. LARS, Majestic, Gurzuf, Marimba Mama i wielu innych.

W tegorocznej edycji również nie zabraknie ciekawych gości i muzycznych niespodzianek, na które już teraz serdecznie zapraszamy i zachęcamy do śledzenia strony festiwalu: www.frog-gdynia.pl

PROGRAM:

Czwartek 9 sierpnia
Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51)

11:00-17:30 Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Piątek 10 sierpnia
Szkoła Podstawowa nr 13 w Małym Kacku (ul. Halicka

12:00-19:15 Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Plac Grunwaldzki w Gdyni (Muszla koncertowa)

20:00 Koncert RAS LUTA
21:00 Scena otwarta fireshow!
Zapraszamy solistów i solistki jak i spontaniczne duety i grupy! Chcecie pokazać coś ciekawego? Zobaczyć jak to jest wystąpić na scenie? Wszyscy są mile widziani! Czekają nagrody!

Sobota 11 sierpnia
Plac Grunwaldzki w Gdyni (Muszla koncertowa)

12:00-18:00 Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
14:00-18:00 Kącik dla dzieci – strefa warsztatowa
18:00-19:00 Konkurs grup bębniarskich FROG 2012
20:00 Koncert L’OMBELICO DEL MONDO
21:00 Konkurs grup fireshow ENERGA OGNIA FROG 2012

Niedziela 12 sierpnia
Plac Grunwaldzki w Gdyni (Muszla koncertowa)

10:00-16:00 Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
13:00-17:00 Kącik dla dzieci – strefa warsztatowa
17:00 Występ Kafri Cocktail
18:00 Występ Pan Ząbek Show
19:00 Koncert MANASUNA
20:20 Ogłoszenie werdyktu jury VII konkursu FROG 2012
20:45- 22:30 Pokazy fireshow:

FLAGRANTIS (PL) – laureaci konkursu FROG 2011
TEATR AVATAR (PL) – laureaci konkursu FROG 2011
ANTTI SUNIALA (Finlandia)
VIVIAN SPIRAL (USA) – po raz pierwszy w Polsce!!!
GORA (Węgry)
FIRE CIRCLE (Litwa)

Artyści Festiwalu FROG 2012

GORA (Węgry) – profesjonalny wykonawca fireshow oraz rzemieślnik z wieloletnim doświadczeniem. Obycie sceniczne pozwala nie tylko zaskakiwać widzów coraz to nowymi technikami tańca z ogniem, ale również pomaga mu w codziennej pracy. Gora, w oparciu o własne doświadczenia, tworzy specjalistyczny sprzęt i rekwizyty dostosowane do indywidualnych potrzeb artystów ogniowych.

VIVIAN SPIRAL (USA) – prekursorka i pionierka współczesnego tańca z hula hoop. Stworzyła rewolucyjny, hipnotyzujący taniec z obręczami hula hoop, wzbogacony elementami akrobacji, tańcem współczesnym, jogą, ruchem ninja oraz manipulacją kulą. Technika tańca hoop jest inspiracją dla tancerzy na całym świecie, czerpiących z jej wszechstronności i perfekcjonizmu. Poza hoop Vivian zajmuje się akrobatyką powietrzną z chustą, ogniem, flow wand oraz acrodance i żonglerką kontaktową.

ANNTI SUNIALA (Finlandia) – finlandzki artysta, absolwent szkół cyrkowych w Finlandii i Chinach. Jest jednym z najbardziej podziwianych, docenianych i wpływowych wirtuozów sztuki manipulacji płonącym kijem na świecie. Artysta występował na takich wydarzeniach światowej renomy jak Finał Eurowizji 2007 oraz festiwalach sztuki ogniowej i cyrkowej na całym świecie. Reżyser i choreograf, projektant sprzętów ogniowych oraz konsultant w kwestiach bezpieczeństwa w pokazach ogniowych. Jest również instruktorem tanga argentyńskiego.

FIRE CIRCLE (Litwa) – artyści ogniowi, realizują niewiarygodne pomysły, eksperymentując z ogniem, pirotechniką, laserem, efektami oświetleniowymi oraz możliwościami ludzkiego ciała. Tworzą niezwykle widowiskowe pokazy, które pozostają na długo w pamięci.

KAFRI COCKTAIL (POLSKA) – „The Kitchoen Show” – kicz w dobrym stylu, czyli multikolorowa, odlotowa bajka nie tylko dla dorosłych. Tytułowy Kitchoen, to forma klasyfikowana gdzieś pomiędzy street show, a pokazem scenicznym. Groteskowa historia „kurki domowej” w jej ukochanym żywiole – kuchni. Na pokaz składa się zbiór gagów zawierających elementy iluzji, klaunady oraz zaczarowanych baniek mydlanych.

Publiczność jednak nie siedzi w zadumie, czekając na kolejny „numer” – oni również znajdują się w „The Kitchoen Show”… w figlarnym stylu Kafri wymyśla zadania dla swoich widzów, wciągając ich do wspólnej zabawy na scenie. Wisienką na torcie tej wybornej zabawy jest pokaz hula hoop, z aż czterema obręczami! Grand Finale jest radosną eksplozją energii, którą Kafri pozostawia widzom do skonsumowania podczas dalszej zabawy.

PAN ZĄBEK (Polska) – postać satyryczna z absurdalnym poczuciem humoru z pogranicza groteski. W przedziwnej fryzurze i złotych zębach potrafi rozśmieszyć nas do łez, by za chwilę niespodziewanie zaskoczyć dreszczykiem grozy. Śmieszny magik czy może czarujący klaun? Postać Pana Ząbka umiejętnie łączy obie konwencje. Iluzja zawsze wzbudzała w widzach przyjemne uczucia zaskoczenia i zaciekawienia, którym od zawsze towarzyszyło pytanie „Jak?”. Wygłupy klauna pobudzają ciało i emocje, a popisy magika duszę i wiarę w iluzje. Z połączenia tych dwóch składników powstaje niezapomniane widowisko Pana Ząbka, w którym każdy z nas odnajdzie coś dla siebie.

Teatr AVATAR (Polska) – zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Festiwalu Rytmu i Ognia FROG, Teatr Tancerzy Ognia, specjalizujący się w technikach ogniowych, w tańcu i żonglerce. Wyróżnia się bogatą scenografią, kostiumami, charakteryzacją tancerzy oraz oprawą efektów scenicznych. Do swoich spektakli wykorzystuje muzykę własnej produkcji.

FLAGRANTIS (Polska) – zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Festiwalu Rytmu i Ognia FROG (ex aequo), młodzi artyści, energiczni, wciąż poszukujący nowych pomysłów na wyrażenie własnej twórczości ogniowej, włączając w swoje występy bębny, żonglerkę, szczudła, elementy teatru.

… o muzyczne doznania zadbają:

RAS LUTA – najbardziej rozpoznawany wokalista sceny reggae w Polsce. Od 6 lat związany z ekipą Eastwest Rockers, równolegle rozwija solową karierę. Od początku 2010 roku Ras Luta promuje swoją solową płytę, koncertując po całej Polsce. Na półtora godzinny show składa się materiał z albumu 'Jeśli Słyszysz’, numery z legendarnej składanki 'Polski Ogień’, kilka numerów z repertuaru Eastwest Rockers i nowe numery z kolejnej płyty, nad którą pracuje aktualnie. Na scenie oprócz Ras Luty pojawiają się dwie piękne chórzystki i DJ.

L’OMBELICO del MONDO – czyli Pępek Świata. Są takie grupy, które bez FROGa nie wyobrażają sobie sezonu letniego, zespół z Sochaczewa jest jednym z nich. Muzycy towarzyszą nam od początku i w raz z festiwalem dorastali. Dwa lata temu uzyskali Grand Prix konkursu bębniarskiego FROG. Do Gdyni wracają naładować się pozytywną energia oraz oddać trochę swojej, rozgrzewając nas do tańca w rytmach samby i wschodniej Afryki.

MANASUNA – to muzyczne spotkanie dźwiękowych światów: współczesnej muzyki etnicznej, klasycznej oraz elektronicznej. Niecodzienna wrażliwość muzyków i otwartość na poszukiwanie nowych horyzontów muzycznych doprowadziły do stworzenia zespołu o szerokim spectrum brzmień i możliwości interpretacji. Wykorzystywane przez Manasuna (Monsun) instrumenty, m.in.: indyjski sitar i taus, perski santur i tar, turecki saz, armeński kanun, australijskie didgeridoo, wiolonczela, skrzypce, bębny i flety z różnych stron świata oraz nowoczesna elektronika, nadają kompozycjom unikalnego brzmienia i klimatu z bajecznego, nieodkrytego świata, tworząc hipnotyzującą tęczę dźwięków.

Więcej o Julian

Absolwent Szkoły Cyrkowej, oraz Kaskaderskiej. Od lat zaangażowany w rozwój portalu i sklepu. Aktualnie jego nowym projektem jest akrobatyka w kole.