Triki na 3 piłki – średnio zaawansowane.

Opublikowano:

Sztuczek na 3 piłki jest bez liku. Przy twórczym podejściu do żonglerki nigdy się nam nie skończą. W tej serii artykułów znajdziesz popularne sztuczki na średnim poziomie trudności, za to wszystkie na 3 piłki.

Jaki to średni poziom?

Zacznijmy od podstaw. Zaraz po opanowaniu kaskady na 3 piłki i pierwszych wariacji, takich jak: tenis, półprysznic, odwrócona kaskada, dwie piłki w jednej ręce oraz 423 czyli popularnie litera W, posiadasz koordynację, która pozwoli ci na poważny krok dalej. Ten krok to właśnie triki średniego poziomu. W tych sztuczkach oprócz utrzymywania piłek w powietrzu w uporządkowany sposób, będziesz wplatać dodatkowe ruchy. Polega to na tym, aby wyczuć moment, kiedy jedna ręka „nudzi się” czyli, gdy masz czas, żeby nią przenieść, lub podać piłkę. Jasne? No to przechodzimy do sztuczek 🙂

Uwaga

Pomimo tego, że podane sztuczki pokazuje animowany symulator Stefan, zapewniamy, że są jak najbardziej możliwe i wcale nie takie trudne zwłaszcza, gdy posiada się instruktora. Z drugiej strony nie każdy manewr potrafimy odwzorować symulatorem, więc niektórych ważnych dla nas trików tutaj zabraknie. Ale bez obaw – jest co ogladać.

Dodatkowo kliknięcie na animację przeniesie Cię do dobrego tutoriala z danego triku.

Triki:

W części pierwszej wymienimy triki, opisywane często jako fake lub follow. To sztuczki „udawane”, choć wbrew pozorom często trudniejsze niż ich „prawdziwe” wersje. Polegają na trzymaniu jednej piłki w ręce i podążaniu nią za piłeczkami żonglowanymi. Innymi słowy jedną ręką machamy w skoordynowany sposób a drugą żonglujemy.

Dobra, Stefan. Pokaż, co potrafisz!

Fake

trik żonglerka - fake
Fake, czyli udawane „kolumny”

Wspaniałą cechą sztuczek typu fake jest to, że polegają wyłącznie na koordynacji. Są wybitnie rozwijającymi trikami, które z pozoru banalne, potrafią na początku ujawnić niezgrabność naszych ruchów. Na szczęście już po kilku próbach widać wielkie postępy, a nauka takich manipulacji na poziomie scenicznym nie zajmuje wiecej niż kilka treningów. To fantastyczne uczucie!

trik żonglerka - fake
łatwa wersja fake’a

Podstawowy fake, czyli konkretnie udawane kolumny ma dwie podstawowe wariacje. W pierwszej śledzimy ruch dalszej piłki, a w drugiej bliższej. Łatwiejsza jest wersja numer dwa i to ją polecamy na początek. Aby wykonać czystego fake’a, żonglujemy dwoma piłkami w jednej ręce w kolumnach.

trik żonglerka - fake 423
Fake 423

Po opanowaniu sztuczki na lewą i prawą rękę możemy podnieść poprzeczkę wykonując trik raz jednej a raz z drugiej strony. Oto fake 423, czyli wersja symetryczna – jeden z najładniejszych trików na 3 piłki.

Yo-Yo

trik żonglerski - yoyoŻonglujemy dwoma w jednej ręce. Trzecią piłkę trzymamy stale nad wybraną piłką żonglowaną. Podążamy za nią w górę i w dół trochę jakby była na sznurku. Yoyo to następny stopień trudności w sztuczkach typu fake. Szczególne problemy stwarza ciasna przestrzeń, która jest powodem częstych kolizji.

trik żonglerka - oyoy

A na tej animacji widzimy jeszcze trochę trudniejszą i mniej popularną wariację nazywaną… oY-oY. Nie trudno się domyślić dlaczego 🙂
Wprawa w powyższych trikach powoduje, że nasza żonglerka nabiera ładu i ciekawych, płynnych ruchów. Świadomość tego, ze pomiędzy żonglowanymi piłkami zmieści się więcej naszych manewrów otwiera niekończące się mozliwości wariacji. Ale o nich następnym razem.

Jeśli jesteś zainteresowany(a) dokładnymi instrukcjami jak opanować te sztuczki, zostaw komentarz. Zobaczymy, co możemy w tej sprawie zrobić 😉

Podobne wpisy