Trening rzutów dwoma kijami

Opublikowano:

Poradnik – trening rzutów dwoma kijami (dla zaawansowanych)

W powyżej załączonym video znajduje się poradnik dla średnio-zaawansowanych (i ambitnych) użytkowników doublestaffs. Znajdziecie tam przykładową kombinację rzutów pozwalających przejść z kręcenia naprzemiennie w przód z dwiema ósemkami w kręcenie równolegle i powrót to pierwotnego kierunku dzięki użyciu trzech rzutów.

Sekwencja ta jest dobrym sposobem na poprawę płynności dłuższych combo z rzutami i zawiera nietypowe elementy – zmianę kierunku kręcenia przy użyciu rzutu.

Najczęściej zmiana kierunku następuje w trakcie kręcenia (tj. w trakcie robienia spinów); czy to poprzez „zahamowanie” jednego z kijów lub też obu. Popularną formą jest blokada przez „nawinięcie na łokieć”, a tutaj nieco inna propozycja – mniej znana, ale myślę, że warta spróbowania.

Trudno pisać o kijach bo są dwa i są w sumie podobne i nie wiadomo jak zacząć… dlatego zachęcam do równoległego oglądania i czytania (to słynne „kuglarskie widzenie peryferyjne” może być przydatne).

Koniec tego wstępu – zapraszam do poradnika.

Spis treści

Prezentacja triku od 0:00 do 0:53

W tej części filmu prezentuję całą kombinację zaczynając raz od lewej i raz od prawej ręki ze wskazaniem kolejności rzutów (lewa-lewa-prawa i odwrotnie).

Następnie całość spowolniona do 50% i wersja „szybka” czyli ze zredukowaną wysokością rzutów i większą ilością obrotów kijów. Tutaj uwaga techniczna – wersje szybkie trików często wymagają specyficznego stylu rzucania. Rzut w „przód” wykonywany jest z kciuka, a rzut w „tył” jest podbiciem po zewnętrznej stronie dłoni z dużym skrętem nadgarstka. Jeśli chcecie mogę nagrać materiał o tych właśnie rzutach.

Blokada i rzut – od 0:53 do 2:17

W tej części filmu zobaczyć możecie technikę wykonania blokady wraz z rzutem drugim kijem. Pozycją początkową są dwie naprzemienne ósemki w przód (naprzemienne w takim sensie, że gdy jedna znajduje się „za nami” druga znajduje się „przed nami”).

Ręka blokująca przenosi kij na drugą stronę ciała i nad drugi kij. Kij który zatrzymujemy przemieszczamy tak, jak ze zgiętą ręką w łokciu zewnętrzną końcówką chcielibyśmy dotknąć ramienia i zatrzymujemy rotację. Druga ręka w tym czasie wykonuje rzut w przód i wtedy „zablokowany” kij opada. Uff, pisanie o czymś co prezentowane jest w przestrzeni jest dziwnym uczuciem.

Po wykonaniu tego rzutu (i blokady) kije powinny obracać się równolegle. Jeśli nie chcecie przechodzić dalej z kombinacją lub wyrównać tempo – to teraz jest na to dobry moment. Wygodnie też będzie dodać wam w tym czasie obrót do czego zachęcam. Obroty są spoko (szczególnie jak ktoś umie się poruszać – ja to tak średnio bym powiedział… ).

Rzut równoległy – od 2:17 do 2:30

Tutaj krótko, bo to tylko przypomnienie tego podstawowego rzutu. Kije prowadzimy równolegle, ręka kręcąca w przód rzuca kij, a druga podaje nam drugi z kijów za głową.

Rzut ze zmianą kierunku – od 2:30 do 3:02

Rzut dość interesujący. Jego rodowód wywodzi się wprost z wcześniej przedstawionego rzutu równoległego.

Rzucamy ręką w przód i drugi kij podajemy za głową. Kij, który podaliśmy sobie za głową opuszczamy – im niżej tym będzie bardziej dynamicznie. Jeśli ktoś lubi symetrię i równe linie – świetnie będzie zatrzymać kij równolegle do ziemi (ponieważ kij jest równy i można zatrzymać go równolegle do ziemi dowodzi to wprost o tym, że ziemia jest płaska – zróbcie ten trik i sprawdźcie sami).

Po zatrzymaniu kija, który podaliśmy za głową musi on „wrócić” tą samą drogą, ale w przeciwnym kierunku, zaś kij, który złapaliśmy musi zostać rzucony ponownie, ale tym razem w tył.


W ten sposób – po wykonaniu poprawnie tych trzech rzutów – wracamy do kierunku i pozycji wyjściowej i można zacząć od nowa.

Całość w slowmo – od 3:02 do 7:11

Ostatni i najdłuższy fragment filmu to powtórka całości w dużym spowolnieniu. Dzięki opcjom YouTube można zredukować prędkość do około 6% oryginalnej i spokojnie przeanalizować wszystkie niuanse tych trików.

Zachęcam do treningu, życzę zdrowia i żegnam się moim kuglarskim pozdrowieniem – z płaszczyzną!*

* – czystość płaszczyzn jest ważna!

Więcej o Patryk

#doublestaff maniac, inspired by #fireknife and #batontwirling From Poland with spin & love

Podobne wpisy

Patryk
Patrykhttps://www.instagram.com/staff_doctor/
#doublestaff maniac, inspired by #fireknife and #batontwirling From Poland with spin & love