28 sty, 2015 przez

Sport Stacking


Sport polegający na układaniu specjalnych plastikowych kubeczków w jak najkrótszym czasie. Ojcem speed stackingu jest Wayne Godinet, sport zyskał dużą popularność w latach 90. Wraz z Bobem Foxem, sformalizowali zasady gry i założyli organizację World Sport Stacking Association (WSSA), a także firmę Speed Stacks zajmującą się produkcją kubków do sport stackingu.

Sport stacking ma kilka odmian i dzieli się go następująco:

– według układanych figur:

3-3-3 (ułożenie 3 piramid gdzie każda składa się z 3 kubków)

3-6-3 (ułożenie trzech piramid, gdzie dwie składają się z trzech kubków, trzecia – środkowa z sześciu)

cykl (wielokrotne układanie i składanie kubków. Figury należy tworzyć w kolejności: 3-6-3, 6-6, następnie 1-10-1 i na końcu jeszcze raz 3-6-3)

-według ilości układających:

individual – indywidualny

doubles – dwuosobowe

relay – grupa składająca się z 4 osób

Główne zasady sportu są dość proste: piramidy trzeba układać od lewej do prawej lub od prawej do lewej, muszą jednak zostać złożone w takiej samej kolejności w jakiej były rozkładane. Nie można natomiast układać dwóch piramid naraz, aczkolwiek po ułożeniu dozwolone jest składanie kilku piramid jednocześnie.

Poniżej krótki film przedstawiający na czym to polega 🙂

Jestem bardzo ciekawa czy spodobają się Wam kubeczki. No i czy według Was taka zręczność jest rodzajem kuglarstwa czy jednak nie.. Szczerze powiedziawszy sama nie jestem do końca pewna do czego mogłabym to przyłatać. 😉

 

Więcej o kaszebe