Jak dobrać rozmiar hula?

Opublikowano:

przypinka-hula-hop_1470Aby nauczyć się tańca z hula potrzebujesz dobrać jego rozmiar stosownie do swojej sylwetki. Początkującym wygodniej będzie zacząć od większego(ok, ∅=100cm, sięgającego do pępka) i cięższego hula. Większa średnica powoduje, że hula obraca się wolniej, co znacznie ułatwia naukę nowych ruchów. Używając „dziecięcej” obręczy nauka stanie się niezwykle trudna (te kupione w sklepie są lekkie, bardzo śliskie i niezwykle trudno dostać rozmiar pow. ∅= 70cm). Aby dobrać optymalną wielkość obręczy do swojej sylwetki, należy zmierzyć wysokość od ziemi do miejsca pomiędzy pępkiem, a kością biodrową (patrz obrazek). Jeśli jesteś osobą o trochę ”bogatszych” kształtach w pasie sugeruję, aby doliczyć kilka centymetrów do średnicy hula. Jeśli masz taką możliwość- wypróbuj kilka rozmiarów obręczy zanim dokonasz zakupu – wybierz to, w którym czujesz się najpewniej.

rysunek

Wiele osób zaczyna kręcić na „samoróbkach”. Są to najczęściej hula zrobione z kilku połączonych zabawkowych obręczy (lub jednej, jeżeli uda nam się znaleźć w sklepie odpowiednią wielkość), obklejone wielokrotnie taśmą lub dociążone np. piaskiem (ta metoda jednakże powoduje, że hula robi się bardziej giętkie, zdarza się również, że przez siłę odśrodkową hula rozłącza się, wysypując tym samym całą zawartość dookoła). Bardzo wygodnym ułatwieniem, szczególnie dla początkujących, którym utrzymanie hula na ciele sprawia problem, jest oklejenie hula od środka dętką lub uszczelką o podobnej fakturze. Ta metoda powoduje, że obręcz o wiele lepiej trzyma się ciała.

W miarę nauki, kiedy już opanujemy podstawowe triki i nie mamy problemu z utrzymaniem obręczy na ciele, warto dokonać pewnych zmian i zainwestować w lżejsze (oraz mniejsze, jeśli nasze pierwsze kółko było dla ułatwienia większe) hula.
Daje nam to mobilność w uczeniu się większej ilości trików oraz zmniejsza „bolesność” procesu uczenia. Początek może być trudny, ale bardzo szybko odkrywa się wygodę i zalety bardziej profesjonalnego hula hop.

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów hula hop. Dobrze jest mieć w posiadaniu przynajmniej jedną sztukę składaną, która znacznie ułatwia podróżowanie z hula. Na kuglarswo.pl dostępne są 4 opcje:

 1. przehula-hop-16mm_1614_mPLAY’a hula składane jest w dwie mniejsze obręcze za pomocą łącznika z szybko-złączką. Jest elastyczne a składanie i rozkładanie odbywa się dosłownie w moment i nie wymaga żadnych narzędzi.  Występuje w czterech jednolitych kolorach oraz w dwóch rozmiarach: większa i grubsza obręcz stworzona z myślą o początkujących (∅=100cm, rura 20mm, 320g) oraz cieńsza i lżejsza dla bardziej zaawansowanych hoopistów (∅=85cm, rura 16mm, 230g)
  link do produktów hula hop firmy PLAY.
 2. hula-hop-skladany_1526_mMR. BABACHE składa się na podobnej zasadzie jak wersja PLAY’a, jednak z ta różnicą, że zamiast przycisków na łączniku ma malutki wkręt, do którego potrzebny jest specjalny klucz imbusowy. Sztywniejszy materiał, z którego zostało zrobione hula oraz konieczność posiadania klucza raczej eliminuje praktyczność funkcji składania i rozkładania (łatwo można zgubić śrubkę lub kluczyk). Jednakże hula świetnie nadaje się do oklejenia wg własnej inwencji twórczej. Polecane jako hula treningowe.
  link do produktu Hula Hop Składany
 3. hula-hop-urban-skladane_1007_mURBAN to 4-częściowe hula, które w środku zostało połączone elastyczną linką. Dzięki temu nie można zgubić żadnego elementu a samo hula składa się w łuk w kilka sekund. Jest bardzo wygodne i praktyczne.No i nie trzeba go uozdabiać gdyż dostępne jest w wielu błyszczących wersjach.  Dodatkowy bajer to dołączony specjalny sznurek z rzepami – tak zwane lasso do noszenia hula jak torebki lub plecaka.
  link do produktu Hula Hop Urban składane
 4. GORA składane hula jest bardzo wytrzymałe. Można złożyć je na dwa sposoby w wersji ogniowej z pochodniami oraz treningowej treningowe (skręconej na śrubki). Dostępne są dwie wersje: ∅=104cm drewniane, ciężkie (1kg), 6-częściowe oraz ∅=90cm polypro, o wiele lżejsze od drewnianej wersji (0,6kg), 5-częściowe. Należy pamiętać, że w wersji ogniowej obręcz jest jeszcze cięższa, przez nasączone parafiną pochodnie. No i bezwzględnie trzeba pilnować tych wszystkich części by nie pogubić.
  link do produktu Hula Hop ogniowe, składane

Podobne wpisy