EJC 2015 – wyjątkowa edycja wyjątkowej imprezy!

Opublikowano:

Wielu polskich kuglarzy już teraz myśli o nadchodzącej edycji European Juggling Convention. To normalne, biorąc pod uwagę wartość, długość oraz koszt tego wydarzenia. W przypadku tegorocznej edycji jest to jednak szczególnie uzasadnione!

38 edycja EJC odbędzie się w Bruneck, we Włoszech, w terminie od 1 do 9 sierpnia. Koszt biletów był już wcześniej opisywany i w zależności od terminu zakupu biletu kształtuje się następująco:

  • ejcKwiecień: 120 €
  • Maj – czerwiec: 180 €
  • Lipiec: 190 €
  • Na festiwalu: 200 €

Stawki te są zauważalnie wyższe niż w przypadku wcześniejszych edycji (szczególnie w kolejnych etapach sprzedaży), co postaram się wyjaśnić poniżej. Nie jest to bowiem jedyny aspekt, w którym tegoroczna edycja EJC różni się od dotychczasowych.

EJC jest imprezą wędrującą – odbywa się w różnych miastach Europy. Miejsce i zespół organizacyjny był zazwyczaj wybierany z kilkuletnim wyprzedzeniem. W przypadku edycji 2015 okazało się to dużym problemem – przez długi czas nie było chętnych na jej organizację. Po kilku zmianach i perturbacjach udało się jednak znaleźć miasto, które zechciało ugościć te najważniejszą dla kuglarzy imprezę na świecie. Wymagało to jednak pewnych zmian w dotychczasowym modelu funkcjonowania EJC.

Formalnie organizatorem EJC 2015 jest miasto Bruneck, a nie organizacja pozarządowa reprezentująca lokalne środowisko kuglarskie, jak zazwyczaj było to w latach ubiegłych. W związku z tym pełna odpowiedzialność finansowa leży również po stronie miasta, a nie jak dotychczas EJA (European Juggling Assosiation – związek dbającego o ciągłość imprezy oraz zabezpieczający ją od 37 lat od strony finansowej, znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji finansowej, co jest wynikiem straty poniesionych przez kilka ostatnich edycji EJC). Od strony formalnej i finansowej jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie. Oczywiście cała idea imprezy pozostaje bez zmian, a za jej realizację odpowiadają miejscowi żonglerzy przy wsparciu działaczy EJA. Takie rozwiązanie okazało się jedyną możliwością organizacji tegorocznej edycji.

Władze miasta Bruneck wykazują bardzo duże wsparcie na rzecz organizacji imprezy. Wszyscy musimy mieć świadomość, że bez ich zaangażowania EJC 2015 po prostu nie miałoby miejsca. Mimo tego wydarzenie odbędzie się pod warunkiem odpowiedniej frekwencji – wpływy z biletów muszą pokryć koszt organizacji imprezy. To z tego powodu liczba osób prerejestrowanych jest kluczowym argumentem na rzecz realizacji EJC 2015.

To właśnie te skomplikowane kwestie organizacyjne są powodem zmiany cen biletów na tegoroczną edycję EJC. Nie chodzi o zwiększenie wpływów, większe zyski (organizatorzy nie dostają wynagrodzenia za swoją pracę) czy ograniczenie dostępności imprezy. Organizatorzy zdecydowali się na prowadzenie takiej polityki cenowej, aby zmobilizować (albo wręcz zmusić) kuglarzy z całego świata do jak najszybszego podjęcia decyzji o zakupie biletu. Dobre wyniki sprzedaży pozwolą na organizację imprezy i jednocześnie wyznaczą wyraźne granice ich możliwości. Jeżeli zainteresowanie będzie zbyt małe, miasto wycofa się z organizacji EJC, a kuglarze nie będą mogli spotkać się i razem rozwijać swoich pasji. I nawet gwarantowany zwrot wniesionych wpłat nie będzie stanowił wystarczającego pocieszenia…

Więcej o Rafał Polakowski

Reprezentant Polski w European Juggling Assosiation

Podobne wpisy

1 Comment

  1. Choć nie jestem stałym bywalcem EJC trzymam kciuki za powodzenie tej edycji i zachowanie nieprzerwanej ciągłości.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Rafał Polakowski
Rafał Polakowskihttps://www.facebook.com/GdynskieSpotkaniaKuglarskie
Reprezentant Polski w European Juggling Assosiation