Cyrk niewidomych

Opublikowano:

Cyrk Niewidomych, Warsztaty dla niewidomych i  niedowidzących
 
W 2013 roku niewidomy uczestnik zawitał na jednym z naszych warsztatów z żonglerki w Praskim Szpitalu Psychiatrycznym. W pierwszej chwili prowadzący bali się, że nie będą mogli go zaangażować przez jego kalectwo. Mimo to próbowali nauczyć go podstaw żonglerki kontaktowej i manipulacji piłkami pełni ekscytacji gdy się udawało.

To zdarzenie doprowadziło do otwarcia regularnych zajęć z technik cyrkowych dla ludzi z poważnymi wadami wzroku. W tym roku jest już nasz drugi raz z Niewidomym Cyrkiem i możemy powiedzieć, że nasi uczniowie radzą sobie świetnie w żonglerce, akrobatyce powietrznej, klasycznej i ekwilibrystyce.

Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi  specjalizującymi się w pracy z osobami upośledzonymi wzrokowo. Po przedyskutowaniu możliwości prowadzenia międzynarodowych warsztatów dla instruktorów cyrkowych z ich klientami dostaliśmy pozytywną odpowiedź od Stowarzyszenia Rodzin z Niewidomymi Dziećmi, które zaprosiło nas do ich corocznego spotkania w Letohradzie w Czechach.

Pierwsza część warsztatów będzie organizowana przez praskich instruktorów z Blind Circus razem ze specjalistami od pracy z niewidomymi – asystentami, nauczycielami, instruktorami sportowymi itd. A także z naszymi niewidomymi uczestnikami i wykładowcami opieki nad niewidomymi. Po zaczerpnięciu niezbędnej teorii zaczniemy przygotowania na weekend ze stowarzyszeniem. Podczas pobytu w Letohradzie będziemy pracować z dziećmi, ich rodzinami, asystentami i nauczycielami.

Zapraszamy wszystkich instruktorów cyrkowych zainteresowanych społecznymi akcjami cyrkowymi. Zajęcia obejmują żonglerkę i manipulację przedmiotami, akrobatykę, także powietrzną oraz podstawy ekwilybrystyki.

Na warsztaty przyjmiemy do 20 uczestników.

Program:

Poniedziałek, 27 kwietnia
Przyjazd

Wtorek i środa 28-29 kwietnia
Zabawy, dyskusje i wykłady

Czwartek 30 kwietnia
Przygotowania do części praktycznej, podróż do Letohradu (2 godziny w Busie)

Piątek i sobota 1-2 maja
Praca z dziećmi i młodzieżą i ich rodzinami (rodzice i rodzeństwo), asystentami, instruktorami na corocznym spotkaniu Stowarzyszenia Rodzin z Niewidomymi Dziećmi, powrót do Pragi w sobotę wieczorem.

Niedziela 3 maja
Podsumowanie warsztatów, zebranie wrażeń, pomysłów i zabaw, powrót w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek

 

Przełożone ze strony http://www.circusnetwork.eu/blind-circus.html

Podobne wpisy