Carnaval Sztuk-Mistrzów po raz piąty w Lublinie

Opublikowano:

Carnaval Sztukmistrzow 2014Sztuka zabawy w mieście

Przed nami piąta odsłona Carnavalu Sztuk-Mistrzów, która rozpocznie się 24 lipca w Lublinie. Na 4 dni miasto przeistoczy się w żywą scenę, której aktorami będą gwiazdy światowej sceny nowego cyrku oraz mieszkańcy i goście Lublina. V Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie obfituje w nowe wydarzenia i oferuje rozrywkę na najwyższym poziomie, dla widzów w każdym wieku.

Dla kuglarzy przewidziany jest nocleg na polu namiotowym pod Błoniami w cenie 30zł za cały festiwal.

W programie festiwalu znajdą się premierowe produkcje, jak: Szafa Show (producent Carnaval Sztuk-Mistrzów we współpracy z Fundacją Sztukmistrze), „Małpa też człowiek”

– tworzone w formie warsztatu przy udziale małych i dorosłych mieszkańców miasta oparte na motywach XIX-wiecznej sztuki owianej romantyczną legendą, spektakl akrobatyczno-taneczny Prometeusz produkcji wrocławskiego Biura Festiwalu Impart 2016 i Agencji Artystycznej EVEREST. Nie zabraknie stałych punktów programu takich jak Wielka Parada Kuglarska, która opanuje ulice miasta oraz zapierające dech w piersiach popisy mistrzów slackline – spacery i akrobacje na linach rozwieszonych na wysokości – w ramach Urban Highline Festival.

 Tegoroczny Carnaval Sztuk-Mistrzów to ponad 100 wydarzeń – przedstawień ulicznych, pokazów namiotowych oraz inicjatyw specjalnych jak całodzienny, otwarty Klub Festiwalowy na Błoniach pod Zamkiem i muzycznych- codzienne koncerty 21-osobowej orkiestry „De Fanfare van de Eerste Liefdesnach”.

Najpiękniejsze miejsca Lublina – Stare Miasto, Plac Łokietka, deptak na Krakowskim Przedmieściu, fontanna z koziołkiem, Ogród Saski, Błonia Pod Zamkiem, Plac Litewski staną się żywą sceną dla artystów z całego świata prezentujących swój repertuar po raz pierwszy w Polsce. Wśród nich m.in. Les Pepones z Francji, Okidok z Belgii frankofońskiej, ACROJOU z Wielkiej Brytanii. Spektakle będą grane również w nowoczesnych i pięknych salach Teatru Starego i Centrum Kultury.

Carnaval Sztuk-Mistrzów stał się rozpoznawalną wizytówką lubelskiej kultury, nie tylko

w Polsce ale i za granicą. Artyści, których dorobek rozpoznawany jest w świecie sztuki nowego cyrku, zmierzają do Lublina ze wszystkich stron świata. Twórcom towarzyszą animatorzy kultury
i działacze, co sprawiło, że Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie stał się forum wymiany doświadczeń, myśli organizatorskiej i twórczej w obrębie tematów żywej sztuki nowego cyrku.
W tym roku po raz pierwszy spotkają się w Teatrze Starym podczas inicjującej Carnaval Sztuk-Mistrzów 2014 Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Nowy Cyrk i Sztuka
w przestrzeni publicznej”. Udział w niej wezmą naukowcy, dyrektorzy festiwali, szefowie sieci międzynarodowych (min Cirkostrada, FACE), inicjatorzy projektów nowocyrkowych. Organizatorami konferencji są Marta Kuczyńska i platforma artystyczno-badawcza Kejos przy współpracy z Warsztatami Kultury w Lublinie, Carnavalem Sztuk-Mistrzów oraz Zakładem Teatrologii Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej.

Przestrzeń Lublina radośnie poddaje się atmosferze Carnavalu. Nowością będzie plaża stworzona w samym sercu Lublina wokół fontanny na Placu Litewskim. Wokół Trybunału, na Wieży Trynitarskiej i na wieżowcach ulicy Wieniawskiej zawisną liny, po których przechadzać się będzie czołówka światowego slackline’u (m.in. Andy Lewis, Faith Dickey, Tancrčde Melet, Zhailiang Zhang aka. ‘Rio Zhang’, Michael Kemeter i wielu innych).

Z myślą o najmłodszych, na Błoniach pod Zamkiem i na Placu Litewskim pojawią się stanowiska zabaw Polskiego Stowarzyszenia Animatorów i Pedagogów Klanza, Europejskiego Centrum Bajki (Błonia pod Zamkiem) oraz ulubione przez młodzież Warsztaty Kuglarskie. Na Starym Mieście można będzie przenieść się w czasie do XIX-wiecznego salonu i laboratorium fotografii ulicznej i odwiedzić magiczny Cabinet Fatalia – tajemniczy gabinet dziwności.

Udział w znakomitej większości wydarzeń będzie bezpłatny.

Więcej o bas

Promotor kuglarstwa w Polsce oraz miłośnik jednego koła

Podobne wpisy

bas
bashttp://jednokolo.pl
Promotor kuglarstwa w Polsce oraz miłośnik jednego koła