Banknot 19zł z kuglarskim akcentem

Opublikowano:

Narodowy Bank Polski NBP w październiku 2019 wyemitował do obiegu nowy banknot o nietypowym nominale. Wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego zdobi teraz kolekcjonerską edycję 19zł. Skąd taki nominał i dlaczego piszę o tym na stronie Kuglarstwa?
Nominał odwołuje się do 100 lecia działalności PWPW, czyli Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Skoro jest rok 2019 to 100 lat temu był rok 1919. Czy to wystarczająca podpowiedź skąd taki nominał?

A gdzie te kuglarskie akcenty?

Na rewersje banknotu umieszczono specjalny znak mieniący się w zależności od kąta patrzenia. Jest on jednym z elementów zabezpieczających. Po pierwszym spojrzeniu natychmiast miałem skojarzenie, że to wizerunek diabolo i dwóch piłeczek. A Wy co tam widzicie?

Narodowy Bank Polski informuje, że wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Oznacza to, że legalnie możecie wydać te 19zł w każdym sklepie ale czy warto? W dniu premiery banknot był wart 80zł ale to szybko się zmieniło. W dniu publikacji na stronach sklepów dla kolekcjonerów dziewiętnastka osiąga już wartość ok 500zł.

Więcej o bas

Promotor kuglarstwa w Polsce oraz miłośnik jednego koła

Podobne wpisy

bas
bashttp://jednokolo.pl
Promotor kuglarstwa w Polsce oraz miłośnik jednego koła