25 lut, 2011 przez

Akrobatyka zamiast czarów


aerialKuglarze mają te swoją cudowną zaletę, że nie trudno namówić ich na jakąś szaloną zabawę. Żadna gra żonglerska nie jest zbyt dziecinna. Bo przecież jak inaczej można by określić bieganie w kółko podrzucając jakieś przedmioty? Poważni ludzie przecież tak się nie zachowują!
Trudno więc też dziwić się, iż mając do dyspozycji odpowiednie miejsce i sprzęt, jakim dysponuje Centrum Cyrkowe w Boulder w Stanach Zjednoczonych, ktoś wpadł na pomysł akrobatycznej adaptacji gry znanej z książek JK Rowling.
Tak powstał Aerial Quidditch

Do zabawy wykorzystany jest wszelki sprzęt, który w pewien sposób może zastąpić magiczne moce książkowych postaci: tissue, hamaki, hoopy i trapezy. Zamiast kafli i tłuczków pojawiają się frisbee i piłki, oraz ręcznie wykonany Znicz.
Gra w efekcie przypomina skrzyżowanie gry w zbijanego z ultimate frisbee, chowanego, koszykówką, piłką nożną, akrobatyką powietrzną, żonglerką i klaunadą, gdzie wszelkie zasady zapożyczane są jedne od drugich i mieszane razem.

Podstawowe zasady:
Ogólną zasadą jest to, że wszelkie zagrania liczą się tylko wtedy, kiedy gracz nie dotyka ziemi. Kafel – frisbee rzucany jest przez 3 ścigających z każdej drużyny, których celem jest trafienie do zawieszonego w powietrzu hula-hoop po przeciwnej stronie boiska.
Obrońca każdej drużyny ma do tego nie dopuścić.
3 Tłuczki – piłki do żonglowania, wykorzystywane są przez 2 Pałkarzy z każdej drużyny, których zadaniem jest wyeliminowanie kogoś z przeciwnej drużyny na krótką chwilę (tyle, ile było by potrzebne aby upaść z miotły i wrócić).
W każdej drużynie jest też oczywiście jeden Szukający, którego zadaniem jest znalezienie Znicza poprzez wspinanie się po całym sprzęcie do akrobatyki powietrznej.
Gra kończy się w momencie znalezienia znicza.

Czy zabawa wygląda dość interesująco by spróbować jej kiedyś w Polsce?

Więcej o Julian

Absolwent Szkoły Cyrkowej, oraz Kaskaderskiej. Od lat zaangażowany w rozwój portalu i sklepu. Aktualnie jego nowym projektem jest akrobatyka w kole.