531

Opublikowano:

531 to pierwszy z trików, które w języku angielskim określa się mianem „Tower patterns”, gdzie tower znaczy wieża. Polega on na tym, że każda z piłek jest rzucana na inną wysokość i w pewnym momencie, przez krótką chwilę wszystkie piłki ustawiają się w linii prostej lub przybierają układ zbliżony do linii prostej. Jest to bardzo przyjemny trik i jego opanowanie daje dużo radości. Jednak prawdziwie okazałe Tower patterns są na 4 i więcej piłek. Jednym z wielkich celów żonglerów jest zrobienie Tower patternu na 7 piłek, tzw db. Jest to jeden z najtrudniejszych trików w żonglerce i jedynie niewielu osiągnęło tak wysoki poziom.

Jest to też pierwszy pattern przy którym naprawdę trudno uniknąć zderzenia z notacją siteswap.

Poziom 3/5 – siteswap: 531

Przed tym trikiem dobrze jest umieć:

 

501-Kuglarz Stefan animatorKrok 1

Trik przygotowujący o siteswap: 501

Pozycja początkowa: Weź dwie piłki do jednej ręki. Pozycja jak do kaskady.

Sekwencja: Wyrzuć jedną piłkę jak przy wysokiej kaskadzie (5), około  pół metra nad głowę. W tym momencie druga ręka jest pusta (0).Teraz rzuć druga piłkę poziomo (1). Zanim spadnie wysoka piłka, wyrzuć dopiero co przerzuconą piłkę jak przy wysokiej kaskadzie (5). Teraz druga ręka jest pusta (0). Gdy pierwsza wysoka piłka spadnie do ręki, przerzuć ją poziomo do drugiej ręki (1). Jeżeli spojrzysz na kolejność liczb w nawiasach zobaczysz że powstało 501501, czyli dwa pełne cykle. Żeby kontynuować ponownie rzuć piłkę wysoko do góry (5) itd.

Na początku ten pattern może się wydawać mózgołamaczem. Jeżeli takie masz wrażenie to bardzo dobrze, ponieważ taki właśnie ma być. Jest to najlepszy trening przygotowujący do 531.

Krok 2

Zimny start

Pozycja początkowa: Weź trzy piłki. Pozycja jak do kaskady.

Sekwencja: Zimny start polega na wyrzuceniu wszystkich piłek po kolei według numeracji siteswap i ich wyłapaniu. Z ręki, w której masz dwie piłki wyrzuć jedną piłkę jak przy wysokiej kaskadzie (5). Teraz z drugiej ręki wyrzuć piłkę jak przy normalnej kaskadzie (3). Teraz z pierwszej ręki przerzuć piłkę poziomo (1). Wyłap wszystkie piłki. Teraz dwie piki będziesz miał w drugiej ręce. Przećwicz tą sekwencję na obie strony.

531-Kuglarz Stefan animatorKrok 3

Połączenie 501 i Zimnego startu

Pozycja początkowa: Weź trzy piłki. Pozycja jak do kaskady.

Sekwencja: Zacznij sekwencję z kroku 2. Gdy wykonasz przerzut poziomy (1), nie wyłapuj pozostałych piłek, tylko złapaną 1 rzuć jak do wysokiej kaskady (5). Teraz piłka która wcześniej była rzucona jako 5 spadnie do ręki. Rzuć jak jak przy normalnej kaskadzie (3). Teraz piłka, która była wcześniej rzucona na 3 spadnie do ręki. Rzuć ją poziomo do drugiej reki (1). I znów jak przyjrzysz się liczą w nawiasach zobaczysz że powstał pattern 531. Teraz kontynuuj żonglerkę według tego zapisu.

 

Uwagi końcowe:

531, składa się z trzech różnych wyrzutów. Wysokiego (5), zwykłego jak do kaskady (3), i poziomego (1). Na pozór wydaje się dość prostym trikiem, jednak ilość różnych rzutów i ich różne wysokości sprawia, że nauka może być na początku lekko frustrująca. Pierwsze dwa zapętlenia są w miarę proste do opanowania jednak na płynną żonglerkę 531 przez dłużej niż krótką chwilę, będzie trzeba trochę poczekać.

Więcej o Krzysiek777

Żongler, animator, kuglarz

Podobne wpisy