Kiedy:
16 sierpień 2013 – 18 sierpień 2013 całodniowy
2013-08-16T22:00:00+00:00
2013-08-18T22:00:00+00:00
Gdzie:
Gdynia, Muszla koncertowa
Gdynia
Polska
Koszty:
8-30zł

frog-plakatFESTIWAL RYTMU I OGNIA FROG To bębny, ogień i muzyka etniczna.

Ósma edycja Festiwalu Rytmu i Ognia FROG odbędzie się w dniach 17-18 sierpnia 2013. Jak co roku odbędzie się konkurs, który wyłoni najlepszych artystów fireshow. Będą miały miejsce warsztaty tańca z ogniem oraz żonglerskie, a także scena otwarta – przestrzeń dla amatorów chętnych, aby zaprezentować swoje pasje. Nie zabraknie także wyrazistych rytmów – bębny oraz etniczna muzyka to znak rozpoznawczy festiwalu.

 

Rokrocznie na festiwal FROG przyjeżdżają artyści fireshow oraz bębniarze z Polski i z zagranicy. Wśród gwiazd znajdują się: niemiecki duet BLAU – specjalizujący się w pokazach z hula hoopami, skład Jonas Rother and the Hannover Fire Orchestra, którego lider w sposób mistrzowski posługuje się płonącym kijem. A zza wschodniej granicy białoruska grupa Elemental, która zaprezentuje umiejętności na bardzo wysokim poziomie technicznym.

Wystąpią także grupy bębniarskie: Los Bomberos – laureaci konkursu bębniarskiego z ubiegłego roku – niezwykle kolorowa i żywiołowa grupa grająca sambę i formacja Foliba, specjalizująca się w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Swoje pokazy zaprezentują także KS Movement – trójmiejscy specjaliści od parkouru oraz freerunningu oraz Rympau Duo – polscy artyści uliczni, wplatający w pokaz elementy akrobatyki, żonglerki i dobrego humoru. W ramach festiwalu działać będzie także kącik dla dzieci, który oferować będzie najmłodszym rozmaite warsztaty i konkursy, a poprowadzi go grupa Circus Mosaic.

 

Ważną częścią festiwalowego programu jest konkurs fireshow. W tym roku po raz pierwszy oprócz grup zapraszamy także solistów i solistki. Na zgłoszenia czekamy do 3 sierpnia. Szczegóły oraz regulamin znajdują się a stronie: http://frog-gdynia.pl/zglos_sie.html

 

Na  publiczność czekają także warsztaty, na których gwiazdy festiwalu uczą zarówno początkujących jak i zaawansowanych w sztuce fireshow i cyrkowych pokazach.

 

Choć festiwal w tym roku będzie odbywał się w weekend, już w piątek zapraszamy na pierwsze emocje. Na placu przy gdyńskim Cultureboxie odbędzie się festiwalowa rozgrzewka, a w jej ramach: warsztaty hula hoop (Marta Szotyńska), poi (Flagrantis), jogi (MoyaYoga), afro dance (Kasia Makowiecka) oraz pokaz Rympau Duo.

ARTYŚCI 2013

Jonas Rother & „Hannover Fire Orchestra”

(Niemcy)

Jonas Rother jest znanym performerem i artystą cyrkowym z Niemiec. W latach 2008-2012 doskonalił swoje umiejętności w Akademii Sztuk Cyrkowych i Performance’u w Tilburgu (Holandia), gdzie specjalizował się w manipulacji płonącymi kijami. Choć znany jest głównie ze swojej działalności solowej, w tym roku odwiedzi festiwal w towarzystwie „Hannover Fire Orchestra”. Ich pokaz będzie zapowiedzią nadchodzącej produkcji, którą Jonas przygotowuje wspólnie z performerami: Christian A. i Louise H.

http://www.jonas-rother.de/index.php/de/

 

Elemental

(Białoruś)

Z jednej strony teatr ognia i światła, a z drugiej – związek utalentowanych artystów, będących specjalistami w żonglowaniu, kręceniu i manipulowaniu płonącym sprzętem.  Są zwycięzcami i uczestnikami międzynarodowych festiwali i kursów mistrzowskich. Uczyli się pod okiem Pawła Abakumova – profesjonalnego reżysera i trenera światowego formatu.

http://fireshow.by/

video: http://www.youtube.com/watch?v=pjF86y9U6fU

 

BLAU – New Hoop Art

(Niemcy)

BLAU to zetknięcie i synteza różnych dziedzin artystycznych. Akrobatyka, żonglerka, poi, manipulacje przedmiotami, a także teatr i wszelka interakcja są tu połączone z hula hoop. BLAU Jest projektem dwóch Niemieckich artystek, które posiadają odmienne doświadczenia cyrkowo-kuglarskie i wykorzystują je, by stworzyć jedno spójne widowisko.

https://www.facebook.com/NewHoopArt

video: https://www.youtube.com/watch?v=R3LU7PPGBKs

 

Lumen Noctis

(Polska)

Zeszłoroczni zwycięzcy konkursu fireshow FROG.

Każde ich show to połączenie pasji i ogromnych starań. Burze mózgów urządzane na próbach i wyjazdach, doświadczenie zdobywane z pokazu na pokaz oraz chęć nieustannego rozwoju dostarczają nowych pomysłów, tak aby ciągle zaskakiwać publiczność i zapewniać niezapomniane wrażenia. Nieustannie szkolą się, kombinują i stają na głowie, szperając w sztuce teatralnej, cyrkowej, żonglerce, akrobatyce i tańcu, bo kochają to, co robią i nawet, kiedy zmęczenie daje znać o sobie, ogień i równie gorąca reakcja publiczności, budzą ich do życia.

http://www.lumennoctis.com/

https://www.facebook.com/LumenNoctis

video: http://www.youtube.com/watch?v=O18k8e0Qfuo

 

Rympau Duo

(Polska)

Zaskakująca mieszanka akrobatyki, żonglerki i humoru doprawiona poetyką kiczu oraz jaskrawymi kolorami. „Maćki” – Sokołowski i Czarski – współpracują ze sobą od lat kilku i uczą się wspólnie w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej w Warszawie, latem przemierzając i ożywiając ulice polskich miast. Swoje – często spontanicznie organizowane – pokazy prezentują też na festiwalach artystów ulicznych i podczas konkursów (I Miejsce w kategorii pokaz kuglarski podczas Bałtyckiego Festiwalu Ognia).

https://www.facebook.com/RympauDuo

 

Klub Sportowy Movement

(Polska)

Grupa młodych ludzi, których pasją jest parkour i freerunning – sztuka przemieszczania się w terenie miejskim. Od ponad 6 lat aktywnie działają na terenie Trójmiasta realizując przedsięwzięcia związane z ich pasją. Popularyzują powyższe dziedziny na terenie całego kraju oraz zarażają nimi wszystkich zainteresowanych!

http://ksmovement.pl

https://www.facebook.com/MovementTrojmiasto

 

Foliba

(Polska)

To grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu Afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. Energetyczne rytmy i żywiołowy taniec w klimacie podzwrotnikowym. Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in.: djembe, dundun’y, balafon, shekere. Te, z pozoru proste instrumenty, urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem. Zespół koncertuje już kilka lat i ma w swoim bagażu niemało doświadczeń. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie. Bywa też, że Afryka odwiedza Folibę, która gości czasami na swoim pokładzie znakomitych muzyków z Burkina Faso, Gwinei i Gambi.

http://www.foliba.pl/

https://www.facebook.com/folibamusic

 

Circus Mosaic

(Polska)

Grupa składa się z artystów, którzy do tej pory występowali w różnych zespołach cyrkowych lub dawali pokazy solo. W końcu postanowili się zjednoczyć i złożyć ze swoich różnorodnych umiejętności jeden obraz – spójną i kolorową cyrkową mozaikę. Członkowie grupy posiadają wieloletnie doświadczenie zdobyte zarówno w Polsce, jak i za granicą, a ich warsztaty i pokazy cechują się mnogością technik cyrkowych, oryginalną konwencją i wysokim profesjonalizmem.

http://circusmosaic.pl/

https://www.facebook.com/circusmosaic

 

 

Szczegółowy program festiwalu zostanie ogłoszony wkrótce

 

BILETY
*normalne:

1 dzień: 18 zł

karnet (sb-nd): 30 zł

*dzieci do lat 6: wstęp darmowy

*dzieci do 12 roku życia:

1 dzień: 9 zł

karnet (sb-nd): 15 zł

 

Bilety będą dostępne na terenie Festiwalu (Plac Grunwaldzki) od soboty 17.08 od godziny 10:00.

Istnieje również możliwość zakupu biletu w przedsprzedaży przelewem na konto Centrum Kultury – szczegóły: http://frog-gdynia.pl/o_festiwalu/bilety.html

 

www.frog-gdynia.pl

www.facebook.com/FROGFestival

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Gumowska

gumowska.katarzyna@gmail.com

 

 

Organizator: Stowarzyszenie Arteria

Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Gdynia

Partnerzy: Centrum Kultury Gdynia, Trójmiejska Szkoła Fotografii

Sponsorzy: Miasto Gdynia, Grupa ENERGA

Patronat medialny: TVP Gdańsk | Radio Gdańsk | Gazeta Wyborcza Trójmiasto | Trójmiasto.pl | Kuglarstwo.pl | IRKA | Twojagazeta.pl | In Your Pocket

 

Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Najświeższe informację na stronie festiwalu i facebooku