17 lut, 2014 przez

TIANA ZOUMER HIPNOTYZUJE


Dziś kolejna część z cyklu świat wielkich gwiazd. Tiana Zoumer. Jest w hulahoopowym świecie zjawiskiem, które trudno mi opisać. Mistrzyni absolutnego flow, artystka o filozoficznym zacięciu, reprezentantka stylu hoop dance, który można zatytułować jej nazwiskiem, innowatorka, jej występy łączą improwizację, precyzję, ogromną szybkość, a także charyzmę i… słowo mówione. Sama przyznaje, że hula-hoop to jej pasja i obsesja. Hipnotyzuje, tak chyba najtrafniej. Pisząc o sobie na profilu YouTube zapewnia, że jej filmy nie są przyspieszane. Ona naprawdę tak tańczy.

Najmłodsza spośród trzech sióstr Zoumer, hooperka i pisarka, pomysłodawczyni Zoumer design, tańczy z hula-hoop od ponad czterech i pół roku, obecnie w Oakland, w Kaliforni. Jako instruktorka koncentruje się na nauce przez zabawę i szuka inspiracji u swoich uczniów :) Przy okazji nagrania swojego pierwszego tutorialu (który poprzedza długa przemowa), Tiana informuje: “Ten tutorial jest dla tych, którzy dadzą się zainspirować. To nie będzie tutorial typu ‘popatrzcie na mnie’ i ‘tak to się robi’, ale ‘poczuj to’ i ‘znajdziemy tu dla siebie morał’. Chcę się podzielić raczej swoim ‘dlaczego’ niż ‘jak’. Dziękuję wam, że dzielicie się waszymi talentami ze światem. Jesteście inspiracją”. Po czym następuje tutorial, którego się nie spodziewamy. Taniec Tiany i jej flow.

tiana wow

Jest niezrównana w tańcu z mini hoops. W opisie pod jednym z jej filmów możemy przeczytać o tym, jak ogranicza ją przestrzeń nowego – niewielkiego mieszkania i jak fantastycznie można ją wykorzystać do ćwiczeń nad płynnością i ruchami małego koła wokół naturalnej linii ciała. Wow!

Wizerunek Tiany zmienił się na przełomie ostatnich kilku lat, dziś kojarzona jest przede wszystkim z mega-krótko ostrzyżoną głową. Ubiera się nieraz zadziornie, czasem jakby niestarannie, nieco po męsku, innym razem w zwiewne sukienki podkreślające jej kobiecość, malując na czerwono usta.

Tiana jest niejednokrotną laureatką nagród Hoopie Awards – przede wszystkim jako hooperka roku 2013, nagradzane są też zdjęcia z jej osobą oraz filmy, które nagrywa. Zasłużoną nagrodę Hooping.org zgarnął film “Etereas”, w którym wystąpiła obok Brecken Rivary oraz jej najnowszy projekt “Keep on Breathing”, stworzony we współpracy z małą rodzinną firmą odzieżową Warrior Within. To film nie tylko o tańcu z hula-hoop, lecz także o naturze i… oddychaniu. Tiana występuje w specjalnie zaprojektowanej kreacji z kolekcji Warrior, współtworzonej przez siostry Zoumer. Jej “kombinezon” (jak najładniej przetłumaczyć słowo “onesie”?) należy do linii mającej zapewnić nieograniczoną swobodę ruchów ludziom tak aktywnym, jak Tiana. Nie pogardziłabym takim :)

tiana 1

Na koniec dwa filmy, wspomniany Keep on Breathing oraz wstęp do powstającej antologii hoop dance, dokumentującej powstanie i rozwój tego ruchu, gdzie tańczy w charakterystycznych “mięśnistych” legginsach :)

Oraz:

http://vimeo.com/74350880

Zdjęcia Tiany Zoumer: Julie Hanna Photography.

tiana zoumer

Jeszcze więcej o hula-hoop na Hulajdusza!!