gru
19
sob.
Cyrkulacje – @ Centrum Kultury w Lublinie
gru 19@17:00 – gru 20@18:00

Cyrkulacje Konkurs Etiud NowocyrkowychCyrkulacje – Ogólnopolski Konkurs Etiud Nowocyrkowych organizowany przez Fundację Sztukmistrze to niezwykłe, jedyne w skali kraju wydarzenie, podczas którego wybrana zostanie najlepsza polska etiuda nowego cyrku w roku 2015. Spośród wszystkich kandydatów międzynarodowe jury wybrało 13 prezentacji, które zostały zakwalifikowane do gali finałowej konkursu. W finale jury wybierze trzy najlepsze etiudy, które otrzymają nagrody finansowe.

Oto nasi tegoroczni finaliści:

Finaliści

Akrobatyczny Teatr Tańca MIRA – ART,

Sebastian Frodyma,

Paweł Walczewski,

Artur Perskawiec i Mateusz Kownacki,

Matylda Górska,

Łukasz Witkowski,

Paweł Kułaga i Iwona Drzymała,

Magdalena Kisiała i Kamil Witkowski,

Krzysztof Riewold,

Mateusz Kownacki,

Dariusz Nowacki,

Emilia Pieśkiewicz,

Marcin Borkowski, Tomasz Kawecki i Kamila Szymańska.

GRATULUJEMY!!!

Próby i warsztaty odbędą się w dniach 14-18 grudnia, zaś pokazy finałowe 19 grudnia  (godz. 17.00 i 20.00) oraz 20 grudnia (godz. 18.00) w Centrum Kultury w Lublinie.

Na spektakle obowiązują wejściówki.

lut
6
sob.
Przedstawienie cyrkowe Variete @ Sala widowiskowa w Oleśnicy
lut 6@19:00

Variete OFCAFundacja Sztukmistrze.pl, BiFK oraz Fundacja OFCA zapraszają na niezwykłe, pełne emocji, wieczorne przedstawienie cyrkowe, czyli VARIETE. Tak, teraz – w środku zimy!!! Spotykamy się 6 lutego o godzinie 19:00 w Sali widowiskowej w Oleśnicy przy ul. Kochanowskiego 4, gdzie będziemy podziwiać popisy żonglerów, komików, akrobatów i iluzjonistów.

Większość zaproszonych artystów, którzy zaprezentują przed Wami krótkie etiudy cyrkowe podczas naszego Variete bierze udział w ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016. Chcecie wiedzieć, kto to będzie dokładnie? Więcej informacji niebawem – zapraszamy do śledzenia naszego wydarzenia, gdzie codziennie prezentować będziemy sylwetki artystów.

Variete poprowadzą dla Was, nasi znakomici goście – Jakub Szwed oraz Marek Żmuda – znani bardzo dobrze oleśnickiej publiczności z przedstawienia „Szafa Show” prezentowanego podczas Festiwalu OFCA 2015. Jakub i Marek reprezentują ponadto Fundację Sztukmistrze z Lublina.

Uwaga: wydarzenie jest biletowane! Bilety w cenie 5zł już niebawem będzie można kupić w kasie Sali widowiskowej przy ul. Kochanowskiego 4.

Wydarzenie powstaje dzięki współpracy z lubelską fundacją Sztukmistrze oraz przy wsparciu finansowym Biblioteki i Forum Kultury.

lut
20
sob.
Warszawska Scena Varieté @ Hala Sportowa przy Zespole Szkół nr 122
lut 20@17:00
maj
25
śr.
Warszawska Scena Varieté – „Po drugiej stronie Pragi” @ Muszla Koncertowa w Parku Praskim
maj 25@20:00 – 22:00

Wracamy!!!

Warszawska Scena Varieté wystawi kolejny, zupełnie nowy spektakl!

Już 25.05.2016 o godzinie 20:00 w Muszli w Parku Praskim będziecie mogli zobaczyć show „Warszawska Scena Varieté. Po drugiej stronie Pragi”.

To najbardziej zróżnicowany spektakl, jaki możecie sobie wyobrazić! Składa się z kilkunastu pokazów, tworzonych przez artystów, z których każdy posiada inny, zadziwiający talent.

Bedziecie mogli podziwiać m.in. gwiazdy z zagranicy, półfinalistów i finalistów programu Mam Talent, będą akrobacje, manipulacje, żonglerka, iluzja oraz taniec.

Artystów przedstwaimy już niebawem!

Mamy nadzieję, że przybędziecie równie licznie, jak na pierwsze show Warszawskiej Sceny Varieté!Variete Warszawskie

lip
5
wt.
Slot Art Fest 2016 @ Lbuiąż
lip 5 – lip 9 całodniowy

s_0007_14661235736_8a5facf5ea_oSLOT ART. FESTIVAL
Sztuka życia
Slot Art Festival to jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce, to pięć dni wypełnionych dziesiątkami warsztatów, koncertów, imprez, projekcji filmowych i wykładów. To również coś daleko więcej – pięć dni wyjętych spod ogólnych praw wyścigu szczurów, walki i pośpiechu.

Od ponad 10-ciu lat kolorowa festiwalowa wioska rozkwita w niezwykłym miejscu – w murach barokowego, pocysterskiego zespołu klasztornego w Lubiążu na Dolnym Śląsku. Rozłożyste drzewa, chłodne, porośnięte bluszczem mury, tajemnicze zaułki i sklepienia katedry nadają ponadczasowy wymiar jak najbardziej współczesnej sztuce.

Slot Art Festival to pieć dni rozrywki na wysokim poziomie, a także brama do nowych możliwości, przyjaźni i kontaktów. Festiwal, po którym zostaną Ci nie tylko wspomnienia, ale także marzenia i świeża energia do działania.

WIĘCEJ O SLOCIE:

Jak długo trwa Slot Art Festival?
Festiwal trwa pięć nocy i cztery dni. Bramę festiwalu otwieramy 7 lipca (wtorek) rano. Program festiwalu rusza wieczorem – o godzinie 20:00 oficjalnie otwieramy Slot Art Festival koncertem na dużej scenie. Następnie bawimy się przez cztery kolejne dni – do soboty 11 lipca. Ostatnie imprezy kończą się w niedzielę rano, a po południu zamykamy pole namiotowe.

Jak wygląda dzień na Slot Art Festival?
Przez cztery pełne dni festiwalu (7-11 lipca) możesz uczestniczyć w szeregu wydarzeń:
Codziennie odbywają się trzy tury warsztatów i wykładów, a także spotkania z gośćmi specjalnymi festiwalu (godz. 11:00, 13:00, 15:00). Codziennie możesz uczestniczyć nawet w trzech warsztatach lub wykładach. Możesz wybrać swój ulubiony warsztat i uczestniczyć w nim przez cztery dni (opcja dla wnikliwych), lub codziennie próbować czegoś nowego (opcja dla ciekawych).

Popołudnia i wieczory pełne są wydarzeń muzycznych:
Od 20:00 do północy gra duża scena prezentująca największe gwiazdy festiwalu;
O 17:30 rusza mała scena (konkursowa), gdzie prezentują się młode zespoły;
Na miłośników muzyki klubowej czekają dwa parkiety (od 22:00), zwolennicy muzyki zaangażowanej uczestniczą w koncertach na scenie HC/Punk (od 21:00).
Po północy możesz wybrać się się do katedry, by rozmarzyć się przy klimatycznych koncertach na scenie doświadczalnej, posłuchać akustycznego grania na scenie unplugged, lub pobujać się do białego rana w reggae tencie.
Slot Art Festival to także bogata oferta kinowa: o 18:00 prezentujemy ważne filmy dokumentalne, a o 0:30 możesz zobaczyć ambitne fabuły.

Czy to wszystko?
Na festiwalu prezentują się rozmaite organizacje pozarządowe, dostępnych jest 9 kafejek, Namiot Wschodni snujący orientalne opowieści, Skimboard dla chcących się ochłodzić w upalne dni, wystawy, przedszkole dla najmłodszych uczestników festiwalu.

Jak się odnaleźć w programie festiwalu?
Każdy z uczestników festiwalu otrzymuje przy rejestracji bezpłatny informator, w którym opisane są wszystkie wydarzenia festiwalowe. Warto dokładnie go przejrzeć i zaznaczyć interesujące wydarzenia. Informator będzie można pobrać przed festiwalem na naszej stronie.

Skąd pomysł na taką imprezę, jaka jest jej historia?
Historia Slotu sięga lat 80 i kontrkulturowego fermentu tamtych lat. Wtedy na zaproszenie kilku osób przyjechał z Amsterdamu do Polski punkowo – nowofalowy zespół No Longer Music. Mieli wystąpić na scenie festiwalu w Jarocinie, ale ponieważ ich koncert był de facto spektaklem opartym na ewangelicznej historii pasji Jezusa to dostali zakaz i koncert odbył się nieoficjalnie poza terenem festiwalu. Oczywiście hasło “zakazany koncert” był wtedy najlepszą reklamą więc spory tłum się zebrał.
Potem ekipa dzisiejszego Slotu jeszcze kilkakrotnie organizowała w Polsce trasy dla No Longer Music. Były to  niepowtarzalne, magiczne, uduchowione spotkania – ludzie zostawali po koncertach – chcieli rozmawiać, modlić się. Przekonaliśmy NLM, żeby zamiast kolejnych koncertów zorganizować zlot. Do miejscowości Stacze przyjechało ok 60 osób. Była to punkowa impreza – centralnym miejscem była scena pod folią rozciągniętą między dwoma wojskowymi beczkami na której grały dwa zespoły z tym samym składem. Jeden z nich nazywał się oczywiście “Folia Band”.

Ponieważ to wydarzenie szybko obrosło legendą, trzeba było szukać większego miejsca na kolejny rok. Wybór padł na Twierdzę Boyen w Giżycku. Festiwal zaczął się rozwijać z dynamiką śniegowej kuli. Praktycznie bez żadnej promocji, prawie co rok podwajała się liczba uczestników, koncertów, potem warsztatów, spektakli, projekcji i… czasu który trzeba było poświęcić na zorganizowanie wszystkiego.

wrz
9
pt.
KUŽEĽ @ Kysak, Slovakia
wrz 9 – wrz 11 całodniowy
KUŽEĽ @ Kysak, Slovakia |  |  |

Festival of Slovak juggling

Friday 9th:
16:00 opening and registration

Saturday 10th:
all day workshops
12:00 parade
13:00 juggling competitions
19:00 GALA show
21:00 FIRE show + open space

Sunday 11th:
workshops
14:00 end

wrz
25
niedz.
Warszawska Scena Variete 3 @ Julinek
wrz 25@19:00

Warszawska Scena Variete 3

 

Trzecie wydanie warszawskiego spektaklu variete ma przedstawiać stary cyrk w nowym wydaniu. Więcej informacji już niedługo.

Poprzednie edycje:

mar
12
niedz.
Variete w Oleśnicy
mar 12@17:00 – 21:00
Variete w Oleśnicy @  |  |  |

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy oraz Fundacja OFCA zapraszają na spektakl cyrkowy Fundacji Sztukmistrze VARIETE „Wojskowe postanowienia noworoczne”. Jak zwykle oleśnicka publiczność zobaczy coś, co wydaje się niemożliwe do wykonania: czarodziejskie, magiczne, nadrealne, transcendentne – do tego podane w lekkiej i zabawnej, mimo że wojskowej formie.

W programie tradycyjne dla cyrku: akrobatyka, żonglerka, ekwilibrystyka, pokazy świetlne i wiele innych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych połączonych motywem przewodnim wojskowych postanowień noworocznych tworzących pełną zwrotów akcji zabawną historię.

Zapraszamy 12 marca o godz.17:00 oraz 20:00.
Sala widowiskowa przy ul. Kochanowskiego 4.
Bilety w cenie 15 zł do nabycia od 22 lutego (środa) w kasie Sali Widowisowej od godziny 16:00 (kasa przy wejściu głównym).

cze
25
niedz.
Warszawska Scena Varieté – Proste Historie @ Teatr Rampa
cze 25@17:00 – 22:00
Warszawskie Variete
Warszawskie Variete

*Uwaga! O 17:00 jest spektakl familijny, o 19:30 – z elementami dla dorosłych!
Wstęp na drugie show – od 18. roku życia, bądź z opiekunem i za jego zgodą.

Więcej informacji wkrótce! Stay tuned 😉

Co to jest Varieté?
W wolnym tłumaczeniu? ROZMAITOŚĆ.
Varieté to najbardziej zróżnicowany spektakl, jaki możecie sobie wyobrazić! Składa się z kilkunastu pokazów, tworzonych przez artystów, z których każdy posiada inny, zadziwiający talent. Na scenie pojawią się akrobaci, żonglerzy, tancerze, komicy, iluzjoniści i inni.
Numery łączy motyw przewodni spektaklu i charyzmatyczny compère (prowadzący).
Bezpośrednią inspiracją dla nas są spektakle Varieté Fundacji Sztukmistrze, które odbywają się w Lublinie.
Comiesięczne show cieszą się ogromnym powodzeniem, sala jest wypełniona po brzegi. Cieszymy się, że tyle osób chce podziwiać twórczość utalentowanych ludzi i chcemy zapoznać warszawską publiczność z tego rodzaju spektaklami.

lip
4
wt.
SLOT ART FESTIVAL @ PAŁAC CYSTERSKI W LUBIĄŻU
lip 4 – lip 8 całodniowy

KOLEJNA EDYCJA SLOT ART FESTIVALU W LUBIĄŻU
WIECEJ INFORMACJI WKRÓTCE

lis
12
niedz.
Warszawskie Variete V @ Białołęcki Ośrodek Kultury
lis 12@16:00 – 21:00

Warszawska Scena Varieté przedstawia: fascynującą podróż w mroczny świat wspomnień wampira Wertera.

To spektakl jakiego jeszcze nie widzieliście! Szalone połączenie cyrku, teatru, musicalu, komedii i horroru.

Jeżeli zakochaliście się w Wywiadzie z Wampirem, baliście się Nosferatu, śmieszył was hrabia Kaczula i nie zasnęliście na Zmierzchu, to … nieważne – bo nasz spektakl jest dla wszystkich!

Na scenie pojawią się między innymi znani z Programu Mam Talent (i nie tylko!) Vincent Grotesque, Julian Waglewski i grupa MultiVisual, a także zwycięzcy V edycji programu – Delfina i Bartek!

Do zobaczenia w Białołęckim Ośrodku Kultury 12. listopada 2017! Gramy o 16:30 i 19:30!

 

Ale zacznijmy od początku… Co to właściwie jest Varieté?

W wolnym tłumaczeniu? ROZMAITOŚĆ.

Varieté to najbardziej zróżnicowany spektakl, jaki możecie sobie wyobrazić!

Składa się z kilku-kilkunastu pokazów, tworzonych przez  artystów, z których każdy posiada inny, zadziwiający talent.

Na scenie pojawiają się akrobaci, żonglerzy, tancerze, komicy, iluzjoniści i inni.

Podobne show wystawiane są na całym świecie, ogromnym powodzeniem cieszą się na przykład w Niemczech, czy we Francji.

Pierwszy z naszych spektakli mogliście zobaczyć w lutym 2016 w Hali Sportowej, przy ulicy Olbrachta 48, w Warszawie. Show chciało zobaczyć tyle osób, że trzeba było grać dwa razy! Dla nas to był sygnał, że warszawiacy chcą właśnie takiego rodzaju sztuki.

Drugi spektakl sfinansowali nasi niesamowici widzowie i fani – w akcji „wspieram.to”. Udało się zrobić show „Po drugiej stronie Pragi”, w Muszli w Parku Praskim, które zobaczyło ponad 500 osób! Pokazaliśmy Wam świat pełen magii, z piękną historią dwojga przeznaczonych sobie ludzi, którzy poszukują się „między światami”, w tle.

Trzeci spektakl – w miejscu historycznie związanym z cyrkiem – w Parku Rozrywki Julinek – również trzeba było grać dwa razy, a widownia była pełna. Zasiadł na niej też dyrektor artystyczny Teatru Rampa, pan Cezary Domagała i postanowił nas  przygarnąć pod swoje skrzydła.

I tak powstał czwarty z naszych spektakli – wystawiliśmy go na scenie Teatru Rampa. Pokazaliśmy „Proste historie” – złożonych ludzi. Po raz pierwszy artyści Warszawskiej Sceny Varieté uchylili rąbka tajemnicy i opowiedzieli o życiu na i poza sceną.

Na scenie pojawili się między innymi: Kamil Krupicz, znany z teatru Roma i musicalu “Mamma Mia!”, Kamil Dziliński, Tomasz Piotrowski, Sebastian Frodyma – finaliści programu Mam Talent, twórczyni jedynego w Polsce Akademickiego Związku Sportowego Pole Dance i zdobywczyni wielu tytułów w tej dziedzinie Maria Rozbicka, a także Monika Budzińska, studentka Flic Scuola di Circo w Turynie.

Teraz czas na piaty spektakl!
paź
26
pt.
Staffisfaction vol 1. @ 17 Stycznia 60 B, Ciechanów
paź 26 – paź 28 całodniowy

Staffisfaction vol. 1 czyli pierwszy w Polsce konwent kijowy (na pewno pierwszy w Ciechanowie)

➡️ Kiedy? 26-28.10.2018

➡️ Gdzie?
HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA
ul. 17 Stycznia 60 B, Ciechanów
(w pt do godz. 19:30 ul. 17 Stycznia 56a)

➡️ Dlaczego? Czas na integrację środowiska kijowego! Konwent ma na celu propagowanie starej idei K.K.K.K (Koniecznie Kręćmy Konkretniej Kijami)

➡️ Dojazd:
🚂 pociąg (sporo połączeń na trasie Gdańsk – Zakopane/Kraków)
🚗 samochód (informacja o parkingu wkrótce)

🛏️ Nocleg: na sali, śpiwory i karimaty we własnym zakresie

➡️Warsztaty: od pierwszego do ostatniego uczestnika nastawiamy się na zgłębianie wiedzy tajemnej – czyli wspólny trening. Jeżeli masz ochotę na poprowadzenie warsztatów to bardzo do tego zachęcamy! Będzie przygotowana specjalna tablica warsztatowa do wpisywania Waszych propozycji.

➡️ Co zabrać ze sobą? KIJE – krótkie, długie, smocze, ciężkie, lekkie.. Śpiwór, karimata, kije, ciepłe ubrania, kije, skarpetki na zmianę i na kije, ręcznik, kije, suchary..

Czego nie zabierać? Innych sprzętów – jest to konwent kijowy! Poi to nie kije – rozwiewamy wątpliwości

➡️ Koszt:
Normalny bilet – 25,00zł
Wspierający bilet – 35,00zł
Mały sponsor – 50,00zł

Salę wynajmujemy – aby chociaż częściowo zwrócił się koszt wynajmu wprowadzamy symboliczną opłatę w wysokości równowartości dwóch kebabów. W zamian mamy gdzie trenować, spać i się integrować! Sami decydujecie o wysokości wpisowego

Do zobaczenia w Ciechanowie!

mar
3
niedz.
Warszawska Scena Varieté. Śpisz, Czy Śnisz? @ Głębocka 66
mar 3@16:00 – 20:30

Warszawska Scena Varieté przedstawia show „Śpisz, czy śnisz?”*

Tym razem zwiedzimy świat marzeń sennych. Wraz z główną bohaterką wyruszymy w podróż w głąb jej umysłu i zbadamy sny „od podszewki”. Sprawdzimy, co dzieje się, kiedy rzeczywistość spotyka się z ludzką podświadomością. Przygotujcie się na dużą dawkę absurdu, radości, dziwnego humoru oraz odrobinę…koszmar(k)u. Nic tu nie jest oczywiste, wszystko jest prawdopodobne.

Jedyne, co jest pewne – to, że na scenie zobaczycie między innymi absolwentów Państwowej Szkoły Cyrkowej, gwiazdy programu Mam Talent oraz jedną z najbarwniejszych postaci polskiej sceny Drag.

Do zobaczenia 3.marca o 16:00 i 19:00! Informacje o darmowych wejściówkach już wkrótce!

*spektakl od 7mego roku życia.

kwi
13
sob.
Warsztaty / trening Kuglarski pod chmurką! @ Katowice trzy stawy
kwi 13@18:00 – 21:00
Warsztaty / trening Kuglarski pod chmurką! @ Katowice trzy stawy  |  |  |

Kuglarze !

Chcemy was wszystkich zaprosić do naszego grona pokreconych 🙂 Trening / warsztaty są organizowane pod chmurką czyli na świeżym powietrzu w miejscu gdzie można potrenować kręcenie zywym ogniem ! Jestesmy od 18 – 21 wpadaj kiedy chcesz!

Do zobaczenia!

kwi
20
sob.
Trening / Warsztaty Kuglarskie pod chmurką! @ Katowice trzy stawy kręgi
kwi 20@18:00 – 21:00
Trening / Warsztaty Kuglarskie pod chmurką! @ Katowice trzy stawy kręgi  |  |  |

Kuglarze !

Chcemy was wszystkich zaprosić do naszego grona pokreconych 🙂 Trening / warsztaty są organizowane pod chmurką czyli na świeżym powietrzu w miejscu gdzie można potrenować kręcenie zywym ogniem ! Jestesmy od 18 – 21 wpadaj kiedy chcesz!

Do zobaczenia!

kwi
27
sob.
Treningi / warsztaty kuglarskie pod chmurką! @ Katowice Trzy Stawy kręgi
kwi 27@18:00 – 21:00
Treningi / warsztaty kuglarskie pod chmurką! @ Katowice Trzy Stawy kręgi |  |  |

Kuglarze !

Zapraszamy was wszystkich do naszego grona pokreconch! 🙂 Spotykamy się co tydzień na trzech stawach w Katowicach pod restauracja Stara Ponderosa!
Od 18 – 21 możecie wpadać!

Do zobaczenia!

cze
21
pt.
Variete Fundacji Sztukmistrze: „Fire Party!” @ Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim, Lublin
cze 21@21:00 – 22:00

„Fire Party!” to najbardziej ognista impreza, jaką widzieliście! Podczas niej wydarzyć może się wszystko. Przygotujcie się na niezwykłe, dynamiczne i interaktywne fireshow.

Widowisko pełne będzie pirotechniki, dowcipu oraz świetnej muzyki prosto od lubelskiego DJ-a Positivo.

Na scenie Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim zaprezentują się tancerze ognia z całej Polski. Zapraszamy!

Wydarzenie realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

lip
9
wt.
SLOT Art Festival @ Lubiąż
lip 9 – lip 13 całodniowy

SZTUKA ŻYCIA

Slot Art Festival to jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce, to pięć dni wypełnionych dziesiątkami warsztatów, koncertów, imprez, projekcji filmowych i wykładów. To również coś daleko więcej – pięć dni wyjętych spod ogólnych praw wyścigu szczurów, walki i pośpiechu.

Od ponad 10-ciu lat kolorowa festiwalowa wioska rozkwita w niezwykłym miejscu – w murach barokowego, pocysterskiego zespołu klasztornego w Lubiążu na Dolnym Śląsku. Rozłożyste drzewa, chłodne, porośnięte bluszczem mury, tajemnicze zaułki i sklepienia katedry nadają ponadczasowy wymiar jak najbardziej współczesnej sztuce.

Slot Art Festival to pięć dni rozrywki na wysokim poziomie, a także brama do nowych możliwości, przyjaźni i kontaktów. Festiwal, po którym zostaną Ci nie tylko wspomnienia, ale także marzenia i świeża energia do działania.

Jak długo trwa Slot Art Festival?

Festiwal trwa pięć nocy i cztery dni. Bramę festiwalu otwieramy 9 lipca (wtorek) rano. Program festiwalu rusza wieczorem – o godzinie 20:00 oficjalnie otwieramy Slot Art Festival koncertem na dużej scenie. Następnie bawimy się przez cztery kolejne dni – do soboty 13 lipca. Ostatnie imprezy kończą się w niedzielę rano, a po południu zamykamy pole namiotowe.

Jak wygląda dzień na Slot Art Festival?`

Programowo festiwal startuje po południu 9 lipca. Przez cztery pełne dni festiwalu (10-13 lipca) możesz uczestniczyć w szeregu wydarzeń:
Codziennie odbywają się trzy tury warsztatów i wykładów, a także spotkania z gośćmi specjalnymi festiwalu (godz. 11:00, 13:00, 15:00). Codziennie możesz uczestniczyć nawet w trzech warsztatach lub wykładach. Możesz wybrać swój ulubiony warsztat i uczestniczyć w nim przez cztery dni (opcja dla wnikliwych), lub codziennie próbować czegoś nowego (opcja dla ciekawych).

Popołudnia i wieczory pełne są wydarzeń muzycznych:
Od 20:00 do północy gra duża scena prezentująca największe gwiazdy festiwalu;
O 17:30 rusza mała scena (konkursowa), gdzie prezentują się młode zespoły;
Na miłośników muzyki klubowej czekają dwa parkiety (od 22:00), zwolennicy muzyki zaangażowanej uczestniczą w koncertach na scenie HC/Punk (od 21:00).
Po północy możesz wybrać się się do katedry, by rozmarzyć się przy klimatycznych koncertach na scenie doświadczalnej, posłuchać akustycznego grania na scenie unplugged, lub pobujać się do białego rana w reggae tencie.
Slot Art Festival to także bogata oferta kinowa: o 18:00 prezentujemy ważne filmy dokumentalne, a o 0:30 możesz zobaczyć ambitne fabuły.

Czy to wszystko?
Na festiwalu prezentują się rozmaite organizacje pozarządowe, dostępnych jest 9 kafejek, Namiot Wschodni snujący orientalne opowieści, Skimboard dla chcących się ochłodzić w upalne dni, wystawy, przedszkole dla najmłodszych uczestników festiwalu.

Jak się odnaleźć w programie festiwalu?

Każdy z uczestników festiwalu otrzymuje przy rejestracji bezpłatny informator, w którym opisane są wszystkie wydarzenia festiwalowe. Warto dokładnie go przejrzeć i zaznaczyć interesujące wydarzenia. Informator będzie można pobrać przed festiwalem na naszej stronie.

Skąd pomysł na taką imprezę, jaka jest jej historia?

Historia Slotu sięga lat 80 i kontrkulturowego fermentu tamtych lat. Wtedy na zaproszenie kilku osób przyjechał z Amsterdamu do Polski punkowo – nowofalowy zespół No Longer Music. Mieli wystąpić na scenie festiwalu w Jarocinie, ale ponieważ ich koncert był de facto spektaklem opartym na ewangelicznej historii pasji Jezusa to dostali zakaz i koncert odbył się nieoficjalnie poza terenem festiwalu. Oczywiście hasło “zakazany koncert” był wtedy najlepszą reklamą więc spory tłum się zebrał.
Potem ekipa dzisiejszego Slotu jeszcze kilkakrotnie organizowała w Polsce trasy dla No Longer Music. Były to  niepowtarzalne, magiczne, uduchowione spotkania – ludzie zostawali po koncertach – chcieli rozmawiać, modlić się. Przekonaliśmy NLM, żeby zamiast kolejnych koncertów zorganizować zlot. Do miejscowości Stacze przyjechało ok 60 osób. Była to punkowa impreza – centralnym miejscem była scena pod folią rozciągniętą między dwoma wojskowymi beczkami na której grały dwa zespoły z tym samym składem. Jeden z nich nazywał się oczywiście “Folia Band”.

Ponieważ to wydarzenie szybko obrosło legendą, trzeba było szukać większego miejsca na kolejny rok. Wybór padł na Twierdzę Boyen w Giżycku. Festiwal zaczął się rozwijać z dynamiką śniegowej kuli. Praktycznie bez żadnej promocji, prawie co rok podwajała się liczba uczestników, koncertów, potem warsztatów, spektakli, projekcji i… czasu który trzeba było poświęcić na zorganizowanie wszystkiego.

W 2001 roku Slot Art Festival został przeniesiony do Lubiąża. Dlaczego właśnie tu?

Powodów było kilka. Razem z rozwojem imprezy pojawiła się potrzeba większego miejsca, już nie na kilkaset, ale na kilka tysięcy uczestników. Slot stawał się znany poza Polską, szukaliśmy lokalizacji bardziej dostępnej dla osób z zagranicy. Na Lubiąż zwrócił nam uwagę nasz znajomy, który tam mieszkał. Po pierwszych wizytach byliśmy jednocześnie zachwyceni i przerażeni. Miejsce było absolutnie niezwykłe i magiczne, ale również zupełnie nieprzygotowane. Wszystko trzeba było zbudować od początku – sceny, instalację elektryczną, sanitarną, ogrodzenia. Ale, jako, że lubimy wyzwania, dość szybko podjęliśmy decyzję. Bardzo ważna była dla nas również otwartość, wsparcie i zaufanie jakimi obdarzyli nas gospodarze Lubiąża – Fundacja Lubiąż i władze lokalne – Urząd Miasta Wołów i Starostwo Powiatowe w Wołowie. Bez ich przychylności i praktycznej pomocy nie bylibyśmy w stanie realizować Slotu w Lubiążu.

Czy SAF jest imprezą chrześcijańską? Czy osoby niereligijne mają tam czego szukać?

Czy osoby niereligijne mają tam czego szukać?  Można by równie dobrze zapytać, czy osoby niereligijne mają czego szukać na koncertach U2, w powieściach Tolkiena czy w fugach Bacha.
Z chrześcijaństwa płynie dla wielu z nas inspiracja do tworzenia, do zaangażowania w otoczenie, w którym żyjemy. Stąd wynika nasz sposób postrzegania świata i rozwoju człowieka. To źródło jest dla SAF bardzo istotne.
Festiwal może być atrakcyjny dla każdego człowieka, niezależnie od światopoglądu i religijności bądź jej braku. Spotkanie ludzi o różnych przekonaniach i pomysłach na życie i to, co z tego wynika jest dla nas wartością samą w sobie.

Promujecie coś, co określacie mianem „kultury alternatywnej”. Czym właściwie jest kultura alternatywna?

W kulturze intrygują nas zjawiska świeże, rodzące się, poszukujące i z tego powodu często nieobecne w popularnych mediach. Cenimy sobie artystów niezależnych, autentycznych, czyli tworzących ze względu na wewnętrzną potrzebę wyrażenia się i komunikowania a nie pod dyktando speców od zwiększania nakładów i sprzedaży.
Dla wielu będzie to oznaczać realizację swoich pomysłów w myśl zasady DIY (Do it yourself). Poszukujemy wykonawców, którzy odpowiedzialnie traktują publiczność, przekaz i nie są zbyt zaabsorbowani sami sobą. Stawiamy również na publiczność, która nie jest zainteresowana jednostronną i indywidualną konsumpcją, ale interakcją, podjęciem dialogu, współtworzeniem, przeżywaniem czegoś razem z innymi,

Co jest największym sukcesem idei SLOT-u?

Chyba sam Slot Art Festival i to jak się rozwinęła ta impreza od początku jej istnienia. To, że udało się stworzyć od podstaw coś nowego, niepowtarzalnego i cennego.  Że realizujemy nasz zamysł konsekwentnie, ale i w otwartości na zmiany. Cieszy nas to, że udaje nam się coraz sprawniej realizować coraz większą imprezę, a jednocześnie, że cały czas jest to impreza tworzona przez poszerzającą się grupę przyjaciół i pasjonatów. Zawsze chcieliśmy nie tylko zapewniać sobie i innym rozrywkę, ale rozwijać się, budzić coś w ludziach, inspirować. Jest wiele imprez w Polsce, ale i na Ukrainie, w Czechach i w Niemczech, których organizatorzy stwierdzają, że Slot był dla nich dużą inspiracją. Kiedy widzimy rozwój i pozytywne zmiany w życiu konkretnych osób, nowe inicjatywy i wartościowe projekty to mamy poczucie sukcesu.

Lato to czas imprez kierowanych do młodzieży. Czym SAF się wśród nich wyróżnia?

Po pierwsze jest to festiwal ludzi i spotkanie. Dopiero potem muzyki, imprez i warsztatów. Dlatego poza wieloma scenami muzycznymi, organizujemy w różnych zakamarkach kluby i kafejki z dobrą kawą i herbatą. To przestrzeń gdzie ludzie ze sobą rozmawiają, dyskutują, przeżywają coś razem, uczą się od siebie, pomagają sobie.

Staramy się kontynuować tradycje wolnych festiwali bez dryfowania w kierunku bachanalii. Stąd oprócz imprezowania, kładziemy nacisk na pogłębianie refleksji nad ważnymi tematami, takimi jak: rozwój, duchowość chrześcijańska, odpowiedzialność społeczna i ekologiczna.

Impreza w pewnym sensie robiona przez ludzi samych dla siebie, bo Slot tworzą pasjonaci i wolontariusze – łącznie to ponad tysiąc osób. Granica między organizatorami a uczestnikami dość mocno się zaciera. SLOT skonstruowany jest w sposób umożliwiający zaangażowanie się i wpływ na jego kształt każdemu, kto do niego dołącza. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, coś ciekawego i wartościowego do zaoferowania innym to znajdzie tu przestrzeń by to zrealizować.

Slot jest także festiwalem zaangażowanym. Organizujemy Strefę Inicjatyw Społecznych, gdzie prezentujemy ciekawe organizacje i projekty. Angażujemy się w Ruch Sprawiedliwego Handlu, który jest ciekawym modelem wsparcia rozwoju dla ubogich społeczności z krajów południowych.

Slot jest imprezą międzynarodową – przyjeżdżają tu nie tylko zespoły z zagranicy, ale i zorganizowane grupy uczestników i wolontariuszy.

Jakie zasady obowiązują na Festiwalu?

Zasady obowiązujące na festiwalu są proste i można je sprowadzić do hasła 4 dni bez chemii i przemocy. Na terenie festiwalu obowiązuje zakaz wnoszenia i spożywania narkotyków i alkoholu. Osoby pijane nie są wpuszczane. Dla niektórych takie zasady na festiwalu są pewnym zaskoczeniem, ale jak się okazuje ma to zdecydowanie pozytywny wpływ na atmosferę, która panuje w trakcie imprezy.

Czy wszyscy prowadzący warsztaty, biorący udział w koncertach, pracujący wokół SAF to wolontariusze? Jak wygląda cała impreza od strony organizacyjnej?

SAF funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki pracy wolontariuszy. Grubo ponad tysiąc osób jest zaangażowanych w prowadzenie warsztatów i wykładów, ekipy techniczne i administracyjne. Większość wykonawców gra na slocie za zwrot kosztów podróży, a czasami nawet przyjeżdża na własny koszt. Kilkadziesiąt osób jest zaangażowanych w przygotowanie festiwalu przez cały rok, również jako wolontariusze. Jest oczywiście kilka funkcji, które wymagają dużo większego zaangażowania i kilka osób otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie. Chodzi tu o koordynację produkcji całego wydarzenia, administracji, programu, warsztatów i promocji. Co ciekawe, większość z tych osób wywodzi się ze slotowych wolontariuszy.
Opieranie tak dużej imprezy na osobach współpracujących tylko z swojej własnej dobrej woli to duże wyzwanie, ale jeszcze większy przywilej.

SLOT to nie tylko kilkudniowy festiwal, choć ten jest najbardziej spektakularnym przejawem działalności Stowarzyszenia. Co dzieje się w ciągu roku?

SLOT to bardziej ruch niż organizacja. Lokalne Ośrodki Twórcze to rozsiane po całej Polsce, mniej lub bardziej zorganizowane grupy ludzi współpracujących ze SLOTEM. Zwykle są to ludzie, którzy w wymiarze lokalnym realizują pomysły, które nawiązują do Slot Art Festival – Slot Festy, wystawy, DKF-y, grupy dyskusyjne, koncerty, imprezy.

Nasza nazwa – Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych oddaje przyświecającą nam wizję tworzenia opartej na relacjach i podobnych wartościach sieci autonomicznych i aktywnie zaangażowanych w swoje otoczenie kolektywów, inicjatyw i organizacji.

Staramy się przenosić ideę SLOTU w wymiar lokalny, m.in. organizując lub wspierając organizację SLOT DNI. Są to miejskie mini festiwale, podobnie jak  SAF realizowane przez wolontariuszy. Na ich program składają się koncerty, imprezy, warsztaty, spektakle, projekcje, wykłady. Niektóre gromadzą kilkaset osób inne kilkadziesiąt. Każda z tych imprez ma swój własny koloryt. W ciągu ostatnich kilku lat w całej Polsce odbyło się dobre kilkadziesiąt tego typu imprez.

Dobrym przykładem lokalnej inicjatywy jest slotowa grupa w Krakowie. Ponieważ wielu z nich podróżuje, zaczęli organizować imprezy pt. SLOT Fest „O Wschodzie”, których główną osią nie są koncerty, ale slajdowiska i opowieści z podróży. Debiutancki „Slot o Wschodzie zakończył się wielkim sukcesem, w niewielkim pubie przy krakowskim rynku pojawiło się kilkaset osób, wielu nie było w stanie dostać się do środka. Impreza jest kontynuowana i wpisuje się już w miejski krajobraz. A zaczęło się od tego, że kilka osób zorganizowało coś wypływającego z ich autentycznej pasji, razem z i dla swoich znajomych, którzy tą pasję podzielają.

paź
18
pt.
Staffisfaction vol.2 @ Ciechanów
paź 18 – paź 20 całodniowy

Konwent kijowy w Ciechanowie

Dlaczego? Czas na integrację środowiska kijowego! Konwent ma na celu propagowanie starej idei K.K.K.K (Koniecznie Kręćmy Konkretniej Kijami)

➡️ Dojazd:
🚂 pociąg (sporo połączeń na trasie Gdańsk – Zakopane/Kraków)
🚗 samochód (bezpłatny parking)

🛏️ Nocleg: na sali, śpiwory i karimaty we własnym zakresie

➡️Warsztaty: od pierwszego do ostatniego uczestnika nastawiamy się na zgłębianie wiedzy tajemnej – czyli wspólny trening. Jeżeli masz ochotę na poprowadzenie warsztatów to bardzo do tego zachęcamy! Będzie przygotowana specjalna tablica warsztatowa do wpisywania Waszych propozycji.

➡️ Co zabrać ze sobą? KIJE – krótkie, długie, smocze, ciężkie, lekkie.. Śpiwór, karimata, kije, ciepłe ubrania, kije, skarpetki na zmianę i na kije, ręcznik, kije, suchary..

Czego nie zabierać? Innych sprzętów – jest to konwent kijowy! Poi to nie kije – rozwiewamy wątpliwości 😀

mar
22
pt.
Variete we Wrocławu @ Sztuka na Miejscu
mar 22@20:00 – 22:00
Variete we Wrocławu @ Sztuka na Miejscu | Wrocław | Dolnośląskie | Polska

Od organizatora:

Kolektyw Performatywy powraca z kolejną odsłoną Variete we Wrocławiu, tym razem serdecznie zapraszamy do Sztuki Na Miejscu!
Czym jest variété?
Variete to wieczór sztuk scenicznych, podczas którego artyści i artystki zaprezentują swoje etiudy taneczne, żonglerskie, cyrkowe i akrobatyczne.
Hasłem wrocławskiej sceny variete jest przede wszystkim różnorodność, w myśl zasady, że we współczesnej sztuce performatywnej jest miejsce dla każdego. Nasze bestie sceniczne będą więc zachwycać, zaskakiwać i zadziwiać!
Już wkrótce zaprezentujemy harmonogram wszystkich występów.
Zostań z nami, żeby być na bieżąco!
_______________________________________________
GDZIE?
Sztuka Na Miejscu
Adres: Łaciarska 4, 50-104 Wrocław
KIEDY?
22.03.2024 (piątek)
Start: 20:00
BILETY
https: https://kicket.com/wydarzenia/variete-we-wroclawiu-sztuka-na-miejscu-21654?eventId=268998&fbclid=IwAR3aoJ0tA3X8AI7CNuDaZnwr1Fn_Lr2nCx_rSBkN8Y8P7nhHgAg0jfaDTPE
________________________________________________
ORGANIZATORKI
Kolektyw Performatywy skupia 5 artystek sztuk scenicznych i wizualnych, które swoimi działaniami chcą wspierać wrocławskie (i nie tylko!) środowisko artystyczne.
Kolektyw powstał z naturalnej potrzeby zebrania w jednym miejscu naszego wieloletniego doświadczenia w dziedzinach takich jak: cyrk współczesny, taniec, teatr, zrealizowanych projektów artystycznych i środowiskowych, nowych pomysłów, a także przyszłych planów – wszystko to, by sprawniej wspierać i integrować nasze środowisko.
Żeby być na bieżąco, obserwuj Variete Wrocław oraz Kolektyw Performatywy na mediach społecznościowych:
Instagram: @performatywy oraz @varietewroclaw
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100089027497565
Do zobaczenia!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/913840663788669