WIEDZA

 nowinki wiedza SKLEP FORUM  więcej  kontakt
Dodane: 29.10.2008 15:28 | Autor: Rhalf

O rusałkach słów kilka

Źródła
Tę dźwięczną nazwę zawdzięczamy Be, który tak ochrzcił "piłkę rosyjską" (z ang. russian ball).
Na pomysł jej stworzenia wpadł Vladik Miagkostoupov, rosyjski cyrkowiec, który szukał rozwiązania na tanie piłki do występów. Idea bardzo szybko się przyjęła w Rosji i wyemigrowała do nas, stad też jej nazwa.

Idea
Rusałka to piłka nie odbijająca się (z tzw. dead drop), czym oszczędza nasze nerwy podczas treningu i występów, ale zachowująca okrągły kształt, przez co świetnie wygląda na scenie.

Szczegóły techniczne
Swoje właściwości zawdzięcza ekstrawaganckiemu rozwiązaniu - częściowemu wypełnieniu. Lekka powłoka, a pod nią sypki farsz, latający luźno we wnętrzu piłki. Wydaje się że powinno to powodować losowe zachowanie się piłki w powietrzu a jednak...
W praktyce jako powłoki używa się piłek z suchego basenu, ponieważ są bardzo lekkie (1g/ccm). Wypełnia się je piaskiem, solą, kasza manną, mąką, granulatem, jakimkolwiek sypkim materiałem. W zależności od ilości wypełnienia piłka zachowuje się inaczej, z reguły powinno być to około 1/3 do 1/2 objętości piłki, powyżej połowy zanikają właściwości rusałki (russian effect), czyli efekt bardzo płynnego oderwania się od dłoni podczas wyrzutu, lotu "spadochronowego" i płynnego, delikatnego i stabilnego lądowania.

Relacje z żonglerem
Pierwszym wrażeniem na kimś, kto przywykł do zwykłych piłek, jest zawsze zaskoczenie. Piłki rosyjskie są bardzo lekkie, przy nerwowych rzutach wydają się nieprzewidywalne i "uparte". Na początku warto rzucać nimi nieco wyżej niż zwykle, używając większego scoopu (machając ekspresyjnie rękami), nerwowe szarpnięcia powodują drganie i lekki ruch wirowy piłki. Po szybkim oswojeniu się z nimi można wreszcie zapoznać się z ich zaletami - po zderzeniu zachowują się bardzo przewidywalne i łatwo je opanować, nie męczą nadgarstków, są
stabilne przy wysokich rzutach, a obniżony środek ciężkości powoduje, że są stworzone do łapania na balans i żonglerki stopami. Wyłapanie czwartej piłki, czy piątej jedną ręką nie stanowi żadnego problemu, kokosi się zdecydowanie na szczycie piramidki.

Relacje z widzem
Wyglądają świetnie, są zawsze okrągłe w powietrzu, a piłki do suchego basenu miewają ładne kolory :) Kiedy spadają, nigdy nie toczą się za daleko.

Kryteria doboru
Różny materiał i stopień wypełnienia powoduje różne zachowanie rusałki. Żeby dobrać takową do własnych potrzeb warto zbadać takie jej cechy:
- Wypełnienie - proporcjonalna ilość wypełnienia jest ważniejsza niż waga piłki. Do wagi można się przyzwyczaić w ciągu jednego dnia, przepełnione piłki mogą odebrać cenny rosyjski efekt.
-Stabilność lotu - tu, żeby się przekonać, lepiej jest żonglować spora ich ilością niż podrzucić w górę jedną
-Lądowanie - Im mniej się przemieszcza po nim, tym lepiej. Odbijanie i drgawki nie są mile widziane.
-Twardość - szczelna piłka musi być twarda lub mieć ciśnienie w sobie, w przeciwnym razie będzie wklęsła jak tylko spadnie temperatura. Miękka toczy się mniej.

Piłki dobiera się indywidualnie, niektórzy potrzebują toczących bardziej się żeby łatwiej było im robić 5 za plecami bez patrzenia, inni wolą nieruchawe, które można łatwo wrzucić stopą na czoło. KAŻDY okrągły obiekt toczy się, nie ma stacjonarnych rusałek.

Poradnik posiadacza
-Piłka wklęsła się :( - po dwóch minutach zonglowania zagrzeje się od dłoni i uwypukli... Taka mam nadzieję. Jeśli jest wypełniona czymś grubszym to można ją przekłuć, też pomoże, choć prawdopodobnie zmięknie.
-Jak czyścić? - woda z mydłem, lub płynem do naczyń (ten od Drunkena tez się przyda;). Raz na jakiś czas dowolnym rozpuszczalnikiem. PCV jest dość odporne na nie ale lepiej bardzo dokładnie wypłukać piłki po takiej operacji. Zanikają przy tym rysy, to duży plus.

Polecam
Niemal każdemu , bez względu na stopień zaawansowania. Do rusałek mogą nie przekonać się wyłącznie osoby rzucające bardzo nisko, z małym scoopem i Eden Zack. Wielbiciele balansu, bbb i kickupów po prostu je kochają. tak samo amatorzy marakasów ;)
Absolutnie zabrania się używania ich kręcicielom poi. ;-)

Rhalf


Komentarzy: 6 | Wypowiedz się na forum.