Devil stick

 nowinki wiedza SKLEP FORUM  więcej  kontakt


Historia diabelskiego kijka.

Historia diabelksich kijków jest zawiła, a wiele ludzi wciąż sprzecza się o to, skąd naprawdę pochodzą.
Najstarszego devilsticka znaleziono w jednym z egipskich grobowców, gdzie przeleżał ponad 4000 lat, jednak najprawdopodbniej, podobnie jak diabolo, pochodzi z Chin. Tam za murami cesarstwa, przez setki lat był pilnie strzeżony, niczym jedna z ich tajemnic. Devilstick zwany był wówczas Hua Kun, co można tłumaczyć jako kwietny kij (flowerstick), ponieważ przy wykonywaniu pewnych trików, otwierał się niczym kwiat. Wyglądem jednak nie przypominał obecnego flowersticka. Był to niezbyt gruby kij, z przywiązanymi kamieniami do jego końców. Handsticki, również zrobione z drewna, nie były wiele krótsze od samego Devilsticka.
W XIX wieku do Chin przybyli francuscy misjonarze. Po wdarciu się do cesartstwa na próżno usiłując nawracać tamtejszych ludzi, zauważyli zabawki, którymi bawiły się dzieci na podwórkach. Jedną z nich był devilstick, a drugą diabolo. Obie rzeczy były dla nich wówczas dosyć absurdalne, ale postanowli je zabrać i podzielić się odkryciem w Europie. Misjonarze nie znali chińskiego, natomiast świetnie mówili po grecku. Obserwując dzieci, doszli do wniosku, że obie zabawki porusza się poprzez podrzucanie ich. Od greckich słów dia - przez i ballo - rzucać, nazwali je Diaballo.
W późniejszym czasie, nazwa ta zaczęła się kojarzyć diabłem. A to na wskutek biblijnych fragmentów, m.in o kuszeniu Jezusa przez diabła. Kojarząc diaballo z diabłem, zaczęto nawet wierzyć, w zawarcie paktu z diabłem i zaprzedanie mu duszy, przez osoby potrafiące się posługiwać tymi kijkami. Stąd też wzięła się późniejsza nazwa Devilstick - diabelski kijek.
W Anglii zawrzało na wieści o tak niebezpiecznej zabawce, w konsekwencji czego, zabawy devilstickami zabroniono pod karą śmierci! Łatwiej przyszło ludziom zaakceptowanie diabolo, którym pozwolono bawić się tylko artystom, jako ludziom, nawiedzanym przez wenę twórczą.
Jednak historia nie ogranicza się do samych Chin i Europy.
Tak naprawdę devilsticki, chocć nieco różniące się od siebie, znaleziono na wszystkich kontynentach zmaieszkałych przez ludzi.
Różniły się długością, proporcjami devilsticka do handsticków, rodzajem materiału przywiązanym do końców, lecz te różnice najprawdopodobniej wynikały z rozmaitości zastosowania diabelskich kijków.
Co do zastosowania devilsticka znalezionego w Egipcie, istaniały różne hipotezy, od rodzaju broni, po przyrząd do mielenia pokarmu. Az znaleziono w tym smay grobowcu również i malowidło, przedstawiające kobiety, które posługując się nim, zabawiały gości.
Tym czasem w innej części Afryki, odkryto 40 calowe devilsticki, których używno wyłącznie do podrzucania na bardzo duże wysokości. Taki devilstick, mocno rozkręcony i podrzucony na kilkanaście-kilka dziesiąt metrów do góry, mogł strącić z bardzo wysokich drzew owoce, orzechy i liście, do których nie było dostępu z ziemii. Dodatkowo handsticków używano, do wyhamowywania zdobyczy, by nie rozwaliła się uderzając o ziemię.
Devilsticki znaleziono również w Ameryce Północnej i u indian Cherokee oraz Azteków, choć ich znaczenie praktyczne, nie jest zbyt jasne. W niektórych kulturach wierzono, że devilsticki mają swoją magiczną moc i symbolikę. Jeden z końców reprezentował księżyc, drugi - słońce, natmiast osoba posługująca się nimi miała być Ziemią lub też Centrum Wszechświata. Oczywiste jest więc, że posługiwali się nim wyłącznie szamani.
Biorąc pod uwagę te znaleziska, można przypuszczać, że devilsticki, znane były jeszcze praludziom, w czasach kiedy kontynenty nie rozdzieliły się jeszcze.
Być może, dlatego 'tańczące" devilsticki, lub ich inne współczesne formy, zawsze sprawiają wrażenie czegoś niezwykłego, nieziemskiego, czegoś surrealistycznego, czogoś zarezerwowanego tylko dla wybranych.

Współcześnie pojawiło się wiele różnych form devilsticków. Ich pierwotny kształt uległ zmianie. Obecnie nazwy flowerstick i devisltick nie oznaczają już dokładnie tej samej zabawki.
Natomiast wyróżnić można kilka głównych typów:
Devilsticki mają kształt wydłużonej klepsydry, są bardzo szybkie, często toporne, nieco śliskie. Scięte końce dają wiele możliwości balansowania nimi, zarówno na głowie, ręce, czy bucie jak i na handstickach.
Flowersticki kształtem bardziej przypominają swoich przodków, z tym, że zamiast kamieni, przyczepiane są płatki, które spowalniają ich ruch, przez co flowersticki doskonałe są do nauki tej sztuki.
Trudno powiedzieć, w którym momencie historii, zaczęto podpalać diabelskie kijki.
Wiadomo jednak, że obecnie spotkać można kilka ich form, są to:
Firesticki - najprostsza wersja, budową zbliżona do pierwotnych devilsticków, zbudowane z rurki, oraz maeriału palnego na jej końcach.
Firedevilsticki, to wersja już trudniejsza, zrobiona na wzór współczesnych devilsticków. Istnieją 2 formy takich devilsticków, wersja z palnymi tylko końcami, oraz wersja całopalna - dla osób szukających ekstremalnych wrażeń.
Fireflowersticki, to wynalazek, dla osób, które przyzwyczajone są do flowersticków. Te różnią się od firesticków tylk posiadaniem płatków.
Jednak nie robi to większej różnicy, gdyż sam ogień, ma abrdzo podone działanie, bardzo spowalniając sam ruch kijka.
Dla osób, które ogniem się nie bawią, istnieje wiele opcji z zastosowaniem światła.
Glowsticki, a więc flowersticki i devilsticki z przyczepionymi pojemnikami ze światłem chemicznym na końcach; Ufosticki, które na końcach mają poprzyczepiane migające diody, oraz inne świetliste devislticki, których kształt na ogół przypomina rurkę ze światłem, rozszerzoną nagle na końcach.

Z pewnością jest wiele takich możliwości. Jednak ogólny charakter devilsticków, jako tych magicznych przedmiotów, nie zmienił się, a może i nawet teraz nabiera większego znaczenia.

Grace avatar

Autor opracowania: Grace.